| Gicalaur a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare: Cam cat ar trebui sa fie un salariu lunar minim pentru a putea face un credit prima casa?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Gradul maxim de îndatorare permis de BNR a fost stabilit la 1 ianuarie 2020, la 40% din venitul net pentru creditele în lei şi alte plăţi obligatorii. Pentru un credit destinat achiziţionării unei locuinţe, prin programele garantate de Guvern, gradul de îndatorare poate creşte până la 45% din venitul net. În cazul creditelor în monedă străină, gradul de îndatorare limită stabilit de BNR este de 20%." Deci calculezi pe cati ani iti da banca, vezi rata lunara (banca este obligata sa-ti dea un scadentar lunar cu ratele) si vezi (la locuinta) daca rata depaseste 45% din net in lei si 20% daca ai salariul in Euro.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la bancă si intreaba acolo, ei o sa i ti spună exact.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de credit.

| Gicalaur explică (pentru suntserios):

Pentru un credit de 50000 de euro pe 20 de ani.

| suntserios a răspuns (pentru Gicalaur):

Facand o medie a dobanzilor si gradul de indatorare undeva la 40% acceptat de banci reise o rata de cam 1700 lei pe luna deci ai nevoie de un venit net de 4500lei

| Salontanul a răspuns (pentru Gicalaur):

Vezi ca sunt banci care dau si pe 30 de ani!

| Frank51 a răspuns (pentru Gicalaur):

Iti recomand sa faci pe perioada maxima, de 30 de ani, si daca vrei platesti anticipat.