| AlbNegru040602 a întrebat:

Am un s6 si mi s-a oferit o oferta de schimb pe olx cu un iphone 6s. Ideea e ca, doar prin curier putem face schimbul, as vrea sa stiu daca pot sa fac ceva ca sa fiu sigur ca nu iau teapa. Sau macar sa stiu ce date sa ii cer in caz de e teapa, sa ma pot duce cu ele la politie sa imi pot recupera telefonul s-a. Niste recomandari in general

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Odată ce ai luat teapa e foarte greu sa mai faci ceva, e foarte greu sa dovedești și oricum lucrurile se mișcă încet in țara asta.
Eu nu îți recomand sa faci așa ceva prin curier, nu știi exact cum arată telefonul ala, nu știi dacă el ti-a pus o piatra in cutie in loc de telefon, iar dacă îți trimite unul blocat iCloud e bun fix de bibelou. De asta atunci când iei un iPhone second hand trebuie sa fii fata in fata cu vânzătorul și sa ii dea ștergere conținut și resetare in fata ta și desigur sa te uiți puțin la el sa nu aibă probleme.
Din câte știu eu s6 e mai ieftin decât iPhone 6s deci dacă a fost de acord sa faceti schimb pe schimb s-ar putea sa fie ceva putred la mijloc.
S-au dat foarte multe astfel de Tepe pe olx, nu zic ca nu sunt și oameni serioși dar de ce sa nu fii sigur? Și chiar dacă alegi livrare cu verificare, poți doar sa te uiți in cutie, curierul nu așteaptă sa stai sa investighezi dacă are defecte ascunse.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu el la telefon, intraba-l daca iti da teapa si inregistreaza-l. Cerei o poza cu buletinul lui, si da-i si tu o poza cu buletinul tau.