| Marian9526 a întrebat:

anul acesta in februarie(28 februarie)...Am primit o amendă...si am achitat.o a doua zi (valoarea ei fiind de 52.5 de lei)...acum in octombrie am primit de la primărie la domiciliu citație cum că am de plătit 105lei (valoarea amendei X 2) ...si nu mai am chitanță...deoarece am avut.o în portofel...iar acesta mi.a fost furat... exista vreo șansă dacă mă duc la politie sa.mi ridic cazierul sa vad daca s.a adăugat sau nu amenda la cazier? ...adică dacă nu o plăteam în 48 de ore...se adăuga la cazier...deci dacă nu este înseamnă că am plătit.o si ma pot duce cu cazierul la primărie drept dovadă că am amenda plătită?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la institutia unde ai platit chitanta si roaga-i sa-ti dea un duplicat. Intotdeauna actul cu care platesti amenda si chitanta se pastreaza astfel: actul in copie si chitanta in original. Actul in original si chitanta in copie le trimiti emitentului ca dovada ca ai platit. Da. Cazierul evidentiaza problema ta. Cu cazierul nu rezolvi nimic la primarie. Poate chiar va trebui sa mergi in judecata. Normal, justitia trebuia sa te instinteze.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu are treaba cu cazierul. Daca nu ai chitanta veche esti nevoit s-o achiti din nou. Invatatura de minte ca traiesti in Ro. Pentru ca nu s-a operat ceva sau s-a facut o eroare figurezi ca n-ai achitat.