| criyss13 a întrebat:

Acum 2 ani am avut o altercatie in parc si m am ales cu o amenda da 500 ron si nu am platit.o dar mi.a venit la primarie.as vrea sa stiu daca este penala si daca se va prescrie...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceasta amenda este o sanctiune contraventionala(administrativa), nu penala.
Primaria trebuie sa demareze executarea silita. Daca nu te pot executa silit (n-ai salariu, conturi in banci, bunuri executabile silit) pot cere instantei de judecata sa transforme amenda in munca in folosul comunitatii, poate fi de pana la 300 de ore. Numai bine!

1 răspuns: