| belcamkd a întrebat:

As avea nevoie de sfatul vostru. Ma incanta ideea de a cumpara o cafenea. M`am interesat pe internet si cea mai avantajoasa oferta mi s`a parut un spatiu gata amenajat cu toate utilitatile si pe Bd. Decebal din Bucuresti ( o zona considerata de "fite" a capitale). Preluarea afacerii este de 60.000 de euro discutabil ( cu mobilier, bucatarie complet amenajata, bar, 3 plasme) Suprafata cafenelei este de 110mp. si lunar se va mai achita o chirie de 2500 euro ( gen cafeneaua ramane a mea. spatiul in care se afla cafeneaua a altcuiva care cere chirie). Credeti ca ar merge afacerea de moment ce este o zona aglomerata si in zona se merge cu profit foarte mare ( Ex: O sticla de cola la 250ml = 9 lei). Astept parerile voastre. Mentionez ca dispun de aceasta suma de bani. Multumesc. Cel mai bun raspuns primeste funda big grin.

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Revin : Iti dau un sfat gratis, fara funda : inainte ca sa te arunci ca surdu-n toba la preluarea unei afaceri de genul pe care il doresti, fa urmatorul lucru : angajeaza vreo trei persoane care sa stea o zi intreaga in cafeneaua respectiva (merg pe rand, ca sa nu dea de banuit, se schimba unul pe celalalt) de la deschidere si pana la inchidere, si sa inregistreze cate cafele, sucuri, bauturi se vand in ziua respectiva si cati clienti au vizitat locul respectiv in acea zi. Fa treaba asta intr-o zi de lucratoare, dar si intr-o zi de week-end.
Fa un calcul cat iti iese din adaosul comercial la consumul monitorizat de "observatori". Inmulteste-l cu 30 de zile si apoi scade de aici cheltuielile cu chiria, cu utilitatile (curent, caldura, apa etc), cu salariile personalului s.amd si vezi dupa aia daca ti se va parea ca afacerea este profitabila sau nu.

9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Daca este profitabila, de ce proprietarul isi vinde afacerea?

| ioana1704 a răspuns:

Ti-ar trebui ceva inedit, ceva ce e afara si la noi nu e! ceva ca in olanda : o cafea, o prajitura, se citeste un ziar, o muzica ambientala buna ( exclus manele ).

| LeMotán a răspuns:

Oricand merge o cafenea. Ideea este sa ai clienti si sa-i fidelizezi. Daca vii si cu o strategie buna de marketing ai toate sansele sa faci o treaba buna.
Din experienta mea de client, iti spun ca prefer sa merg la aceeasi cafenea unde stiu ca ma simt bine decat sa incerc una noua. Asa ca trebuie sa ai servicii de calitate, personal de treaba, un ambient placut, muzica buna etc. Sunt multe detalii, chiar daca par nimicuri, conteaza foarte mult. Pana si culorile si decoratiunile conteaza (Feng Shui). Daca un client se simte bine, revine cu placere, daca nu, atunci e o investitie proasta. De exemplu nu am mai calcat intr-o cafenea pentru ca era prea mult rosu si imi dadea o stare de discomfort, in alta pentru ca nu-mi placea muzica sau era prea tare, in altele era un personal foarte nepoliticos, scaunele nu erau confortabile sau mesele prea mici.
Visul meu este sa deschid o cafenea, dar momentan nu am banii necesari, insa idei am foarte multe. big grin

| LeMotán a răspuns:

@ noktambul:
1. La prima chestie m-am gandit si eu.
2. Treaba e buna si nu prea, pentru ca daca fac anumite modificari si vine cu promovare, calculele se schimba. Ar merge mai bine un studiu de fezabilitate. E un risc ca la orice alta afacere, dar cu o strategie buna sansele de a esua scad considerabil. happy

| IulianDep a răspuns:

EU zic sa studiezi mai bine afacerea. tu dai banii astia numai pe mobilier iar proprietarul te poate scoate oricand de acolo. (asta e carcoteala dar trebuie sa o iei in calcul), apoi, pune pe cineva sa analizeze afacerea - ca ala nu vinde degeaba.

| X_9155 a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca nu te imbogatesti din cafenele. O cafenea este mai mult pentru a-ti face relatii. Daca acesta este scopul tau te poti gandi mai departe. Cafeneaua arata bine sa zicem.

| belcamkd explică:

Idei si eu am foarte multe. Frecventez foarte mult cafenelele. in speceial cele din zona mentionata in intrebare ( Bd. Decebal). Eu abia fac 18 ani si ar fi prima mea afacere stabila. As avea sprijinul necesar nu`mi fac probleme de asta. Chestia e ca am si foarte multi prieteni carora le place sa piarda timpu prin cafenele care la randu lor au un numar mare de prieteni. M-am gandit in fiecare seara sa fac cate un program (o seara bal mascat, o seara cu stand up comedy. si multe altele ) dar si oferte atractive. Localul mi se pare ok. Uite un link cu cadeneaua respectiva. http://www.funromtour.ro/sport_fun_galerie.php?frm=admin&id_parent=132. Merci pentru ajutor

| belcamkd explică:

@noktambul
Nu trebuie sa angajez neaparat oamenii cand chestia asta o pot face singur pentru a avea o siguranta mai mare bazata pe ceea ce vad. Ma gandesc si eu ca nu ar fi profitabila afacearea pentru el. dar sincer nu am auzit pana acum sa se ocupe cineva cu adevarat de cafeneaua aceasta ( ma refer la publicitate, oferte, si alte chestii pentru a atrage clientii). Chestia e ca pentru inceput eu m`as baza pe prieteni, cunostinte si alte cunostinte ale prietenilor mei. Mai este chestia ca zona mentionata este plina de cafenele, dar in niciuna nu am vazut cam ce am eu de gand sa fac. As vrea sa fac din aceasta cafenea atat un punct de relaxare, un loc de afaceri dar si un loc unde lumea ar putea veni sa se distreze.

| belcamkd explică:

@iulianDEP
Pretul include si bucataria complet mobilata, plasmeTV, vesela ( farfurii, pahare de cristal, tacamuri, etc.), barul din lemn masiv complet utilat ( masina de facut gheata, espresor, racitoare). Pot pastra si actuala firma a vanzatorului cu toate autorizatiile la zi.