| totElodia a întrebat:

Credeti ca un PetShop intr-o zona aglomerata poate inregistra un profit de minim 60.000 euro anual? Sau un magazin de produse naturiste? Sau un atelier de hainute pentru copii?

Ce tip de afacere credeti ca poate ajunge la un asemenea profit, intr-o zona aglomerata?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Un cazino sigur ajunge acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca nu vrei sa faci 60.000 de euro din primul an, nu? La inceput castigul va fi destul de mic pana vei reusi sa iti creezi un nume.

| DavidTTwowTT a răspuns:

Deci, avand in vedere ca este criza in Romania oamenii nu prea isi mai intretin aniamlele, deci PetShop-ul iese din discutie. Produsele naturiste sunt foarte la moda si sunt cam usturatoare la pret, oricum femeile care se respecta ar da orice sa arate bine si nu numai femeile, deci asta este o idee foarte buna si cred eu, profitabila. Cat despre hainutele pentru copii, mna este o idee buna, dar nu cred ca ar aduce chiar 60.000 de euro anual, dar s'ar apropia destul de mult.Deci dupa parerea mea magazinul cu produse naturiste ar fi cea mai profitabila afacere big grin Sper ca te'am ajutat tongue Multa bafta.

| NoTimeToWaste a răspuns:

In perioada asta naturistele se dezvolta perfect. Si in perioada care va urma va fi la fel. Oamenii devin tot mai interesati de sanatate. Mi se pare si normal, atata timp cat traim intr-o societate tot mai imbolnavita si tot mai afectata de alimentatia moderna. Totul ar fi sa faci campanii frumoase de publicitate si sa te folosesti de strategiile de promovare gen: tombole, premii, reduceri etc. Asta la inceput daca ai sa aloci un buget pentru un mod mai interactiv de a atrage profit. Insa si o campanie simpla face treaba buna daca urmareste rezolvarea cautata de oameni! Mult succes!

| Secreeeeth1998 a răspuns:

Eu as investi intr-un magazin de produse naturiste. De ce? Pentru ca produsele naturiste pentru ten, masti de fata, masti de par toate chestiile astea sunt la mare cautare astazi.Benzi epilatoare, ceara, vitamine, sumplimente...
Un petshop poate sa faca peste 100.000 euro anual.
Pe zi, intr-o zona aglomerata, de exemplu, vin 100 de clienti. Fiecare cumpara produse sau animale in valoare de 5 euro.Deci 500 de euro.Si anul are 365/356 zile. Gandeste-te: 365 x 500 = 182.500 euro. Succes!

| KodrutZ a răspuns (pentru Secreeeeth1998):

A zis profit, nu venit. Vai, vai...
@totElodia: Nu prea o sa vezi un profit de genul asta in nici unul din cazurile mentionate de tine, pur si simplu nu se poate. Daca e zona foarte circulata, chiria e automat mare, deci fie o sa ai un spatiu foarte mic care nu o sa iti permita diversitate de marfuri, fie spatiu mai mare cu chiria pe masura. Hai sa presupunem ca ai un magazin de pn - spatiul va fi minim 1000 EUR pe luna (cea mai amarita dugheana), o vinzatoare pe care sa zicem ca o platesti cu 1000 RON lunar te va costa in total undeva pe la 2500 RON (salariul + darile aferente), deci deja avem cheltuieli de aproximativ 7000 RON lunar. Sa presupunem ca mergi cu un adaos de 50%, desi de obicei pe nisa asta se practica adaosuri mai mici, undeva pe la 30-40%. Pentru a obtine un profit de 5000 EUR lunar, ar trebui sa ai rulaj de vreo 20.000 EUR lunar, deci zilnic vinzari de aproape 800 EUR, in medie.