| Plesescu_Johny_1973 a întrebat:

Salut, as dori sa fac bani la varsta mea intr-un mod mai usor am 16 ani, m-am gandit la bursa, as putea sa investesc undeva la 200euro dar intrebarea mea este pot la varsta asta? Am auzit la cineva ca a inceput de la varsta mea iar acum o duce bine, cineva care se pricepe imi poate oferi cateva sfaturi daca e bine sau nu?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La varsta de 16 ani poti sa-ti gasesti de munca la KFC, McDonald, orice shop mic unde poti pune marfa pe raft, sau spala pe jos prin magazin, impartit pliante, vanzari la taraba in piata, muncit pe la gradini, sere sau agricultura, samd.

Din pacate, fiind inca micut de varsta si fara vreo profesie, calificare sau experinta, nu ti se pot oferii joburi calificate.

Cat privesc cei 200 euro, nu poti sa faci nici o investitie, suma este atat de mica, ca nu-ti poti cumpara mai mult de 2-3 tricouri de calitate.

| Pandhoraa a răspuns:

Ai putea lucra de acasa ca operator interviu asitat de calculator
e un job part time cu contract de munca care nu necesita experienta dar vei avea nevoie de acordul parintilor pentru ca nu esti major
gasesti info aici:
http://www.mercury.ro/field-interviewers-other-collaborators/operator-cati/
daca esti din Bucuresti poti merge la sediul firmei pentru un interviu, au un call center foarte fain

| Anonim37 a răspuns:

Da, eu lucrez de la 16 ani si este foarte ok. Doar ca in strainatate. Iti pot recomanda domeniul alimentar, gen Lidl, Kaufland...Banuiesc ca se castiga cat de cat si nu este chiar asa de dificil! Mult succes!

| Paradøx a răspuns:

Investitia la bursa e o prostie, e mai mult bazata pe noroc decat pe skill, si mai ales la tine, ai 16 ani, doar cu 200€, nu stii nimic si mai stai si in Romania, unde chestiile de genu' sunt cam naspa si riscante, aici e bazata 100% pe noroc, mai bine decat sa bagi la bursa te duci la ruleta, ca si aolo iti pierzi banii, da macar te distrezi.

Nu exista, "faci bani usor fara sa faci nimic", si daca chiar exista probabil e ocupat locul.

Uite niste sugestii:
Te angajezi chelner/barman part time(4 ore), primesti destul de OK+ 2 doua ori mai multi bani doar din bacsisi.

Daca nu prea vrei sa te "injosesti" sau nu esti bun in a interactiona cu altii, te angajezi part time la o companie auto, gen Schaeffler, unde primesti bani ca pui niste piulite intr-o cutie. Easy job easy money.
Merge si la un stand de popcorn/inghetata, ca mai e si sezonul acum.

Daca ai talent, poti sa faci un cont de Youtube, la 2k vizionari iei 1 $. Daca nu ai talent, poti sa faci un cont de Youtube si sa furi clipuri amuzante te pe alte pagini, gen junimea sau sa faci chestii clickbait, iese banu', destul de decent...pentur munca depusa

Tot ce am zis mai sus poti sa faci la 16 ani, ca am avut colegi care lucrau asa ceva pe la 16-17.