Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi fac un proiect european pentru a accesa acele fonduri europene. Am 24 de ani, 140 de oi si cateva hectare de pamant. Am tot cautat pe net dar nu prea gasesc mare lucru. As dori sa stiu conditiile necesare si sa stiu unde sa merg prima data. Cum sa inxep dosarul asta. Cineva care e in domeniu si ma poate ajuta? Astept putin ajutor! Mersi.

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

In primul rand, iti trebuie un plan de afaceri "beton". Din ce am citit, ca sa poti accesa fonduri europene, trebuie sa ai un asa numit "standard output" (valoarea productie standard) de minimum 12000 Euro. In 2017, pentru o oaie estimarea era, in medie, de 43 Euro. In functie de ce vrei sa cultivi pe hectarele de pamant de care vorbesti, estimarea este de 800-1000 euro/hectar. Fa un calcul si vesi care este S.O.-ul pentru ferma ta. Daca esti peste 12000, merita sa incerci, altfel pierzi vremea de pomana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista o carte despre fondurile europene, si-o comandase o prietena. Cred ca acolo sunt toate informatiile de care ai nevoie.

| Krax256 a răspuns:

Plus daca ai noroc sa gasesti o firma care sa ti-l implementeze fara sa ceara spaga 15-20% din valoarea proiectului (si asta in avans).
Am prieten care anul trecut a vrut sa-si ia echipament agricol de 500.000 eur si i-au cerut spaga 75000 (inainte)