| SerbanD a întrebat:

Salutare, am 18 ani si as dori sa stiu ce am nevoie pentru a accesa fonduri europene in domeniul agricol, cate hectare am nevoie pentru a lua 1 mil de euro (cam atat am estimat ca as avea nevoie pentru utilaje de ultima generatie si etc. ), terenul poate sa fie luat si in arenda si sa pot accesa cu el fondurile sau trebuie sa fie proprietatea mea.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1 milion de euro?! --- visezi, copile! Finantarea maxima pe care o poate accesa un tanar fermier este de 60 de mii de euro. Vezi conditiile aici:http://agrointel.ro/......onditiile/

p.s. Daca nu intelegi ce inseamna (in linkul dat) "dimensiunea economică cuprinsă între 15.000 și 50.000 de euro" : 50.000 euro la valoarea de 1200 euro/UDE inseamna 41, 6 UDE( unitati de dimensiune europene). Cum practic, o UDE echivaleaza cu aproximativ 1, 5 hectare cultivate cu grau atunci 41, 6 UDE echivaleaza cu 62, 4 hectare cultivate NUMAI cu grau!

Pentru ultima parte a intrebarii tale, raspunsul este DA!--- cu terenuri luate in arenda poti accesa fonduri europene.

| Mayar a răspuns:

Poti merge la primaria la APIA si ceri infromatii de acolo.

| unprietenaproape a răspuns:

Mai bine ceva decat nimic. Poti inchiria utilajele

| ToffyNR1 a răspuns:

La un hectar de teren arabil se da in jur de 100 euro.Deci iti trebuie in jur de 10000 de hectare de teren arabil.Nu mi-o lua in nume de rau, dar ceea ce spui tu acolo mai sus sunt vise pe care doar Becali si le-ar permite.Tu nu te-ai gandit la un anumit plan al afacerii.Ca sa ajungi sa ai peste 10000 de hectare de teren arabil,utilaje, angajati(nu conduci tu singur utilajele), seminte pentru cultivat, ingrijirea recoltei, utilajele consuma si ele.Crezi ca totul ti se da pe tava asa? Ca sa ajungi la asemenea performante,trebuie ceva mai mult decat doctoratul in agronomie.
Parerea mea e ca tu trebuie sa te gandesti mai bine la aceasta afacere,sa iti faci un plan,sa ai un anumit capital,te ridici usor,usor, ca mai apoi sa vezi roadele muncii tale. Daca nu ma crezi, poti intreba un anumit fermier(fermierii sunt mai deschisi la vorba ca marii oameni de afaceri, o sa iti explice cu cel mai mare drag), sa il intrebi cum a plecat el de jos.Eu iti doresc sa iti indeplinesti dorinta, deoarece acest lucru a fost si dorinta mea, dar am renuntat si multa bafta! Sper ca sfatul meu te-a ajutat! Stima!

| SerbanD explică:

Si eu ce dumnezeu pot face cu 60 000 euro?straight face daca un plug e 7000. cu 60 de mii nu prea poti sa iti incepi o afacere ca tanar agricultor in lucrarea si cultivarea pamantului.