| mafiot1 a întrebat:

Salut.As dori sa ma apuc sa adun melci de pe strada dupa ploaie deoarece am aflat ca se fac bani frumosi din asta.La ce restaurante din Bucuresti si nu numai ii pot duce ca sa primesc bani? Dar cat ma va costa daca duc 1-5-10-15 kg? Cat este 1 KG de melci vi? PS:Mentionez ca o sa ii duc vii.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, melci de crescatorie, cu acte. Nu iti da tie nimeni bani pe melci de pe jos.

| Vântulalb a răspuns:

Nu la restaurante. Nu le iau. Sunt centre de colectare specializate. Si trebuie sa fie vii.

| yooshi a răspuns:

Si melci si doze de bere? Efectiv mergi la un job normal lmao

Răspuns utilizator avertizat
| yooshi a răspuns (pentru mafiot1):

Găsește și tu un hobby creativ mai, voluntariat, lasa melcii in pace (dar sunt dr acord cu stransul gunoaielor )

| sofiaaaa001 a răspuns:

laughing)) sa stii ca melcii care se consuma in restaurantele alea unde 7 melci costa 20 de euro, aia nu sunt culesi de pe marginea drumului unde se impiedica melcii de chistoace de tigari si ii calca cainii in picioare. pe langa faptul ca exista n feluri de meci, si in mod evident melcii din restaurante nu sunt cei pe care ii vezi la coltul copacului, aia sunt adusi in mare parte din mare sau crescatorii sigure de melci, de prin strainatate mai ales, nu sunt crescuti in pamant pe langa gunoaie si intr-un mediu general poluat care le provoaca tot felul de boli toxice si paraziti. prin Franta, Spania, Portugalia si Italia cel putin sunt considerati o delicatesa, dar nimeni nu ii culege din spatele blocului dupa o furtunahappy si in plus, nu toti melcii sunt comestibili, sa stii.

| Vântulalb a răspuns (pentru sofiaaaa001):

La mine se culeg din padure si se duc cu sacii la centrul de recoltare. Se fac bani frumosi. Numai noua ni se spune de crescatorii, ca sa nu-i consumam ieftin/gratis.