| LRS a întrebat:

As vrea sa imi deschid in viitorul apropiat, pe la anul mai exact, un fel de pub si m-ar interesa de ce documente am nevoie si unde trebuie sa merg pentru ele si daca am nevoie de vreun fel de diploma de ospatar sau ceva de genul pentru ca cineva mi-a spus ca nu pot sa deschid daca nu am asa ceva.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poate in viitorul mai indepartat, fiindca acum se discuta despre inchiderea pe termen nelimitat a crasmelor si restaurantelor, din cauza COVID-ului.
Cat despre certificari si autorizari, trebuie sa mergi la Camera de Comert din Judetul tau si vei primii acolo, lista cu toate organizatiile de unde trebuie sa obtii licente si certificari de functionare (licenta de bauturi alcoolice, autorizarea de la sanepid, primarie, apa si gunoi, electricitate, pompieri, medicina muncii samd.)

| LRS explică (pentru Violleta2022):

Asta ramane de vazut, ideea este ca eu voiam sa stiu cam din timp chestia asta.
Asta ma interesa, unde trebuie sa ma duc pentru chestiile astea, multumesc frumos de raspuns!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bine te-ai gandit! Acum te-ai gandit cand se inchid toate? Uite explicatii aici (e ca pentru orice restaurant): https://bit.ly/39RqE7C

| LRS explică (pentru Salontanul):

Multumesc de raspuns, dar totusi de partea cu diploma necesara, cum sta treaba?

| Salontanul a răspuns (pentru LRS):

Daca nu iti era lene citeai si la pagina 17 aflai ca sunt numai anumite meserii care cer calificare. Tu esti patron si-ti angajezi un sef de sala, contabil, barmani si chelneri calificati si gata.

| LRS explică (pentru Salontanul):

Dar daca pentru moment as desfasura eu activitatea de chelner, barman, ca si patron, atunci se mai impune conditia sa ai diploma. P.S. Eu am terminat la Turism si Alimentatie si am cateva diplome care din cate stiu au legatura cu chelneri, barmani etc.

| Salontanul a răspuns (pentru LRS):

Da. Daca faci activitatea trebuie sa fii calificat. Depinde ce scrie pe diplome!

| LRS explică (pentru Salontanul):

OK, multumesc frumos pentru raspuns!

| Salontanul a răspuns (pentru LRS):

Cu placere!