| wowmentol2 a întrebat:

As vrea sa imi fac un cont de seller pe amazon sa ma apuc de vandut.
Am o întrebare, pot de exemplu sa fac acest lucru (sa vând lucruri ) fara a cumpara în cantități mari de pe la chinezi sau mai stiu eu de pe unde?
Vreau sa spun ca nu am un buget foarte mare si nu-mi pot permite la inceput sa cumpar lucruri de 1000-2000 $. Si inca ceva, gen pot vinde lucruri de acasa ce am sunt doar lucruri noi etc. Vreau să-mi raspunda cineva care se pricepe.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca doresti un sfat de la cineva care cumpara de ani multi de pe amazon, iti poti spune ca, pe amazon nu ai nici o sansa sa vinzi nimic.
Pe Amazon sunt doar chinezi, reprezentantii producatorilor, care vand numai chinezarii la preturi atat de mici, ca nu poti sa le cumperi de la ei si sa le revinzi tot acolo.
In plus, pe amazon nu poti vinde lucruri vechi, deoarece Amazon nu este un site de vechituri.
La Amazon, marfa se depoziteaza in depozitul lor general si de acolo pleaca catre clienti, dupa cumpararea online.
Daca ai vechituri si vrei sa scapi de ele, olx.ro si Marketplace din FaceBook, sunt cele mai indicate.

| wowmentol2 explică (pentru Violleta2022):

Pe mine ma interesează, daca imi deschid cont de amazon seller. pot vinde doar un obiect? Sau obiecte asa pe rand odata la un anumit timp odata la o săptămână gen (exemplu)

| Violleta2022 a răspuns (pentru wowmentol2):

Tu trebuie sa aprovizionezi cu TOATA marfa, depozitul de la amazon si cand se vinde, amazonul ia din depozit produsul si-l trimite clientului, in numele tau.
Nu sta nimeni sa primeasca saptamanal cate un produs, am impresia ca sunt niste reguli clare cu minimul de produse, de la 100 de piese in sus.

| wowmentol2 explică (pentru Violleta2022):

Mi-aș arunca 40 $ pe geam doar ca sa vad si eu sistemul lor, siteul si tot ce tine de seller.dar parca.s in dubii? si mai am o intrebare si gata te las... Daca am 100 de produse eu acasa le pot livra celor de la amazon?

| Violleta2022 a răspuns (pentru wowmentol2):

Faci cum crezi!
Oricum trebuie sa-ti faci cont de vanzator la ei si sa citesti cu atentie, termenii si conditiile impuse de ei, inainte sa accepti si sa submiti cererea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, ca membru vanzator al amazonului, ai de platit lunar abonamentul de USD $50 + TVA si un procentaj micut la vanzare, plus serviciul de impachetare si livrare la client.
Vezi ca scrie despre acest membership, cu litere foarte mici, sub butonul galben, de "Start selling"
https://services.amazon.com.au/......efits.html

| wowmentol2 explică (pentru Violleta2022):

Stiu, am vazut... Dar totusi daca am 100 de chestii acasa le pot trimite lor eu? 100 de produse ma refer

| Violleta2022 a răspuns (pentru wowmentol2):

Citeste Termenii si conditiile lor!
Vezi in ce conditii trebuie sa trimiti marfa, cum sa fie ambalata si etichetata samd.
Eu nu stiu aceste conditii, eu doar am cumparat de pe amazon si la un moment dat am contactat vanzatorul, iar el mi-a spus ca marfa este tinuta de amazon, nu de el.

Cu Ebay este altfel.
Acolo vinzi tu singur si tii marfa acasa, trimitand-o direct la cumparator.

| wowmentol2 explică (pentru Violleta2022):

Ok iti mulțumesc frumos. cand ajung acasa de la munca promit sa dau si funda big grin ...ca dupa telefon nu pot... O seara frumoasa

| Violleta2022 a răspuns (pentru wowmentol2):

Succes!