| costimovrin a întrebat:

Salut, as vrea sa merg prin august o saptamana in Londra sa vad cum este, sa zicem vacanta. Nu am mai iesit in Europa vestica pana acum. Stiti cumva cam de cati bani as avea nevoie pentru o saptamana?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Londra e mega scumpa. Tot ce pot sa iti spun ca o masa te poate duce lejer de 20lire de persoana daca mananci la restaurant. E complicat de spus cat te costa ca habar nu avem ce vrei tu sa faci acolo... Stai fix in centru, stai la periferia Londrei, mananci la restaurant, mananci doar din supermarket.

Eu am dat cam 800 lire pe cazare 1 saptamana, vreo 50 lire pe metrou, vreo 200 lire pe muzee samd si vreo 300 lire pe mâncare acu vreo 4 ani cand am fost ultima oara.

| costimovrin explică (pentru suntserios):

Dar gen, stii cumva ce tara serioasa din europa de vest ar fi mai accesibila de vizitat?

| suntserios a răspuns (pentru costimovrin):

Pai eu ti as sugera Italia... ai o groaza de lucruri de vazut acolo, mancarea e relativ ieftina, ai zboruri lowcost si e in UE deci mai usor cu documentele.

Sau de ce nu Cechia cu Praga, e un oras superb si e mai ieftin si de cat Londra, Paris, Roma...

| Catrice a răspuns:

Tu știi ce buget ai și ce îți permiți. Mergi de cauta oferte de cazare și transport, verifica preturile la restaurante, mau pui câteva sute pe vizitat obiective și faci un calcul aproximativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi

| costimovrin explică (pentru anonim_4396):

Da asa, o suma estimativa

| anonim_4396 a răspuns (pentru costimovrin):

Iti zic cei care au fost si stiu.Eu nu stiu.

| ElaIliesi a răspuns:

Eu am fost de curand in Londra cu sotul pentru 4 zile. 800 de lei biletele de avion, 400 de lei pe noapte cazarea prin airbnb, 300 lei teste PCR obligatorii, 400 lei transport Londra (Oysters), 100 lei cartela Lebara, deci in total 3200 de lei, 2 persoane 4 zile. N-am pus mancarea fiindca aici depinde de tine. Si n-am pus niciun muzeu fiindca tot ce am vrut sa vizitam a fost gratuit. https://blog.elailiesi.ro/2021/12/locuri-.html

Daca vrei ceva frumos si ieftin iti recomand Napoli, am facut o excursie de 2 persoane tot 4 zile dar cu 1600 de lei, deci la jumatate. Perioada cea mai frumoasa e in aprilie-mai. Preturile sunt asa bune ca inclusiv la pizzeria L'Antica Pizzeria da Michelecu stele Michelin preturile erau foarte mici. Cea mai buna pizza era 25 de lei, iar un suc 10 lei. https://blog.elailiesi.ro/......fi-la.html