| Butoiash a întrebat:

Salut, cand trimit un colet cu ramburs la posta romana trebuie sa platesc 10 lei ca sa fie expediat. Eu sa zicem ca am pus OLX produsul meu la 35 de lei, la ramburs pe buletinul expeditiei scriu 35 de lei sau 45(+10lei cand am expediat)? Nu stiu exact cum functioneaza chestiile astea.

Răspuns Câştigător
| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Salut.te pot ajuta eu deoarece tatal meu este factor postal si stiu: daca produsul il ai la 35 lei treci pe foaie cea alba in casuta Valoare lei: 35 lei iar la rubrica Ramburs lei: 45..destinatarul va plati 45 lei la sosirea coletului iar tu ridici de la posta cat tia trimis el(45 lei)

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Tu platesti transportul când trimiți coletul, deci dacă vrei sa îți recuperezi banii ii adaugi la suma pe care trebuie sa o primesti de la destinatar.
Ai mare grija, sunt o grămada de persoane neserioase pe olx. Eu nu as trimite ramburs, dacă respectivul nu merge sa ridice coletul, acesta va sta 10 zile la posta, apoi se va întoarce la tine și trebuie sa platesti mult mai mulți bani ca sa îl iei înapoi, probabil mai mult decât valoarea produsului. Încearcă mai întâi sa îți dai seama dacă e persoana de încredere.

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

La ramburs pui 45 lei ca sa iti acoperi taxele postale (pe care le platesti tu cand pui coletul la posta), la valoare e suficient sa pui valoarea minima (20 lei), la continut e suficient sa pui diverse. Ai calculator de tarife pe siteul Postei : https://www.posta-romana.ro/calculator-de-tarife.html#15-Colet poștal intern cu ramburs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la curier cu pachetul, specifici ca doresti ramburs, destinatarul plateste o suma+taxe de expediere, iar casiera / casierul de la curierat, peste suma ceruta de tine, adauga taxa de expediere pe care ti-o comunica pe loc.

| darkhell217 a răspuns:

Pui 45 lei ca sa iei si banii pe transport altfel o sa platesti tu trasportul