| Zbantd a întrebat:

Cat câștiga un legionar francez (legiunea străină) și dacă merita sa te duci acolo?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Legiunea Straina e de obicei o alternativa pentru sinucidere sau facut puscarie pe viata: oamenii care nu mai au nimic de pierdut se fac legionari. Probabil ca le dau bani, dar pentru bani nu merita sa devii soldat fanatic, gata sa moara pentru Franta daca i se cere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

S-a mai intrebat pe aici asta, ia si cauta. Nu mai e povestea cu fugitul de lege in Legiune, nu ii mai primesc pe astia cu cazier indoielnic de ceva ani. Banii nu sunt foarte multi, dar e o adevarata experienta de viata. P.S. Armata de la noi e o gluma. Ia si citeste aici - https://www.fanatik.ro/......a-14528796 si aici - http://legiuneastraina.ro/ghid-inrolare-legiunea-straina.html

| gratargratar a răspuns:

De ce sa te duci in legiunea franceza? Ai vreun antecedent grav?

Daca tot vrei sa faci armata, o poti face in armata romana fara batai de cap. Si daca vrei sa castigi mai bine, pleci ulterior in misiune in Orient.

Legiunea straina e o armata mercenara, unde nimeni n-are mila de nimeni si nimeni nu stie de ce e acolo in fapt.