| Costel9695 a întrebat:

Salut.Ce înseamnă când un vânzător de pe OLX spune că trimite produsul doar cu plata transportului în avans? Înseamnă că plătesc eu transportul sau cum?
Am văzut când vreau să chem un curier am două opţiuni.Plata transportului la vânzător sau cumpărător. La asta se referă?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Am explicat în cealaltă postare.
Întotdeauna plătește transportul văzătorul; adică persoana de la care curierul ridică coletul. Asta deoarece curierul nu trebuie să iasă în pagubă în caz că se răzgândește cumpărătorul și nu mai dorește coletul (sau alte motive pentru care nu se poate face livrarea).
Plata transportului în avans înseamnă că văzătorul plătește transportul în mod obligatoriu, rămânând ca să vânzătorul să trimită banii pe transport vânzătorului prin firma de curierat (sau așa cum s-au înțeles vânzătorul și cumpărătorul).
Banii pe transport îi "pierde" cumpărătorul sau vânzătorul; dar niciodată curierul. De aceea curierul i-a banii pe transport în avans, și apoi îi ia de la cumpărător și îi trimite vânzătorului prin diferite metode (stabilite mai dinainte).

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonimg):

Nu se intelege nimic din ce ai explicat. Mai citeste odata raspunsul si vezi ce ai scris.
In intrebare nu este vorba de curier, este vorba de cine si cand plateste transportul.

| Costel9695 explică (pentru anonimg):

Am înţeles perfect şi are logică.

| Costel9695 explică (pentru anonimg):

Rămânând ca cumpărătorul* să trimită banii pe transport vânzătorului prin firma de curierat (sau așa cum s-au înțeles vânzătorul și cumpărătorul).

| Costel9695 explică (pentru anonimg):

Şi pe OLX de ce este opţiunea de plată la transport la "cumpărătoru" sau "vânzător"? Dacă vânzătorul plăteşte transportul?

| anonimg a răspuns (pentru Costel9695):

Pe OLX este vorba de înțelegerea dintre vânzător și cumpărător: care dintre ei va suporta cheltuielile de transport (pentru că unul dintre ei doi va suporta cheltuielile de transport; de regulă cumpărătorul).
Acest aspect trebuie stabilit de la început, pentru ca firma de curierat să știe dacă va cere de la cumpărător banii pe transport ca să-i trimită vânzătorului, sau nu-i va mai cere.

13 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Adica iti cere o garantie 30 de lei in avans ca a mai patit ca el sa trimita produsul si clientul sa nu il ridice.

| Costel9695 explică (pentru aditimus):

Şi cum fac asta? Cum trimit cei 30 de lei? Şi dacă el a păţit-o nu e posibil să o păţesc şi eu? Adică să trimit 30 de lei şi el să nu mai trimită produsul? Nu înţeleg.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Costel9695):

Poți să plătești în avans fie direct prin intermediul OlX sau îți trimite vânzătorul un cont bancar în care tu să trimiți banii. Dacă are bifată opțiunea - Livrare cu verificare-, atunci nu are cum să nu îți trimită produsul, sincer, eu am cumpărat de mai multe ori cu plată în avans și nu am pățit niciodată să nu primesc ceea ce am comandat.

| Costel9695 explică (pentru BroascaCuElice):

Şi tot nu înţeleg. Plată în avans. Decide vânzătorul cât să-i trimit sau cum? Dacă produsul costă 1000 de RON şi transportul e 25 de RON. Plătesc transportul 25 de lei sau un avand din produs şi transport.Chiar nu înţeleg.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Costel9695):

Asta depinde de vânzător dacă acceptă ca plata produsului să fie făcută ramburs, adică la primire sau dacă vrea să-i plătești și produsul înainte. Eu când plătesc în avans, plătesc prețul produsului+transportul.

| WhiteLife a răspuns:

Plata in avans inseamna plata inainte, adica se asteapta sa primeasca banii inainte de a trimite produsul. Poti plati inainte produsul (deci fara transport) si cand vine curierul cu produsul achiti pretul transportului la curier, sau poti plati produsul si transportul, atunci persoana care vinde pune produsul la curier, el plateste curierul si cand ajunge la tine nu ai nimic de achitat (dar care dintre aceste variante e trebuie sa stabilesti cu el).

| Dana2103 a răspuns:

Nu risca nimeni cu plata in avans sa te insele. Si ca sa nu risti nici tu, ceri transportul cu verificare

| Lorastan123 a răspuns:

Inseamna ca tu pui bani înainte și comanda vine după