| andrei690 a întrebat:

Deci eu am vorbit cu cineva sa cumpar ceva si sa mi l trimita prin posta. Produsul am stabilit ca e 110 lei. A zis ca face cu plata ramburs ceva de genul. Stabilisem sa platesc eu transportul. Cand mi a venit hartia acasa am vazut ca scrie ca pentru colet trebuie sa platesc 125 lei si a zis ca a platit el acolo transportul 14 lei. Acei 15 lei pe care i a adaugat el l a colet sunt pretul postei/ al transportului si nu mai trebuie sa platesc eu?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tu achiti 125 lei, aceasta suma include produsul (110 lei) si taxele postale (15 lei), nu mai trebuie sa platesti altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu trebuie sa ii mai platesti, vezi la posta

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, e posibil ca cei 14-15 lei să reprezinte taxa transportului.
Cel mai indicat ar fi să mergi la ghișeul poștal, (și) să întrebi dacă plata transportului a fost efectuată!
Dacă ei îți confirmă, e ok. Dacă te vor informa că prețul transportului nu a fost achitat, atunci ai un motiv întemeiat de a-l returna destinatarului.
Fiindcă a ridicat prețul produsului fără un acord comun.

| mixxjim a răspuns:

Daca ati stabilit ca platesti tu si transportul situatia este asa: ai sa-i dai 110 pe produs iar transportul costa 15 lei, numai ca la posta nu-i lua coletul fara sa plateasca transportul si sa platesti tu aia 15 lei, daca tu nu-l mai luai ce facea posta, platea ea trasportul? Asa ca trebuit sa plateasca el anticipat transportul. Deci tu ai sa-i dai lui 110 lei produsul+15 lei transportul, adica aia 125 lei si nu trebuie sa mai platesti transportul la posta, adica nimic in plus fata de aia 125 de lei.

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Pretul transportului este inclus in acei 125 lei.
Asa se face la Posta Romana.

Nu mai ai de platit nimic in afara de cei 125 lei.

Daca se folosea o firma de curierat atunci se putea plati de catre tine transportul astfel ca plateai 110 lei pe produs + transportul.

O seara placuta.

| Constantin_Popa_1988 a răspuns:

Depinde de site. normal esti tarifat cu 15 lei oriunde in tara