| Robert_Ionita_1990 a întrebat:

Vreau sa fac un imprumut prin prima casa de 40000 de euro ce salariu ar trebui sa am?

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Pai... de unde sa incep...
sa vedem din denumirea ta reiese ca ai cca 23-24 ani, ceea ce nu este prea convenabil pentru banci, deci te clasezi cam greu pentru cam orice credit mai mare de 5000 euro, dar presupunand ca ai ajunge la acceptare iti trebuie cca 2700-3000 lei poate chiar mai mult pentru ca ai scoring prost din cauza varstei, banuiesc ca nu esti nici insurat, locuiesti cu parintii... iar daca mai alt credit poti sa iti iei gandul de la asa ceva, in mare este cam greu sa accesezi prima casa pana la 26-27 ani...

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna,

In general in jur de 2000 de lei. Acum depinde de: durata creditului, daca mai ai alte credite, daca ai persoane in intretinere.

In mare, daca nu ai nici o problema, cam aceea este suma pe 20-30 de ani.

Aici in josul paginii ai un calculator si poti vedea pentru suma ta cat este rata pe 30 de ani http://www.bancatransilvania.ro/persoane-fizice/credite/prima-casa/.

Pa, pa.