| numesiprenume0 a întrebat:

Cum pot sa fac un cont de economii la Trezorerie? Trebuie sa am un venit? Se poate cu orice fel de venit? Pot sa depun doar cativa bani si sa iau dobanda pe ei? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| TeoOooDora a răspuns:

La cec bank dobanda este la 1 luna-0, 85%, 3-1.3%, 6- 2.5%, 12-3.5%, 24-4%, 36-4.5%. De asemenea la o suma mai mare de bani de ex10.000 lei poti cere negociere dobanda. Dar nu si pe perioada de 1 luna. Doar 3, 6, 12. La scadenta depozitului la termen poti beneficia de ridicarea sumei fara comision. Întreținerea contului împreună cu depozitul face 5.5 lei lunar. Eu zic ca sunt ok dobânzile. Pt mai multe detalii treceti pe la o bancă Cec.

| Nemessys a răspuns (pentru TeoOooDora):

Si banii din banca ii sunt procejati de inflatie?

| Bula a răspuns (pentru Nemessys):

Dobanzile te protejeaza in cazul cand inflatia nu creste mai mare decat dobanda contractata pentru un depozit.
Daca inflatia creste mai mult, atunci... asta e, macar nu pierzi in intregul cvantum al inflatiei.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un cont la trezorerie sau la orice banca, daca ai bani si vrei sa-i depui, ca depozit la termen
Pentru atata lucru nu ai nevoie de adeverinta de venit, doar de un buletin si bani.
Da, poti lau dobanda, daca te interesezi ce depozite au dobanzile mai mari si pe ce perioada de vreme.
Si bancile au aceste depozite la termen.
Mergi al mai multe banci si cere oferte, ca difera de la una la alta.

| sierra1 a răspuns:

Ia vezi cum te ajută asta

https://www.digi24.ro/......am-1060462

| Nemessys a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa investesti in Titluri de Stat. Ce inseamna asta? Iti pui banii undeva la o trezorerie, e cam acelasi lucru cum i-ai pune la banca si primesti o dobanda ceva mai mare, dar dupa o perioada mai mare de timp. Ce sunt Titlurile de Stat? Practic statul are nevoie de bani pentru a plati bugetarii, asa ca apeleaza la populatie. Odata ce ai pus banii, uiti de ei o perioada de cativa ani si dupa aia ii primesti inapoi + o dobanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei ceva mai complex putin, iti faci cont la un broker si cumper obligatiuni corporative cu o dobanda fixa de 9%, impozitabila. fata de bani la banca si titluri de stat, care au si ele unele beneficii, aici ai dobanda mai mare si in timp se va simti, plus ca poti sa le vinzi cand vrei.