| antoadric a întrebat:

Salut, mă interesează să deschid un cont la o banca care nu oprește comision la depunere sau retragere, să nu trebuiască să depun vreo sumă lunara, stiti? Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

La retragere, unele banci nu percep comision, daca primesti salariul sau pensia intr-un cont deschis la acea banca.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca deschizi un cont, nu ti se pare logic sa ai si niste bani in el? Poti la orice banca. Scoti bani cu cardul. Ca sa nu ti se ia comision e musai sa scoti numai de la bancomatele bancii respective.

| antoadric explică (pentru darrio2007):

Trebuie sa încaseze o sumă mai mare și cum statul nu te lasă să mai iei bani mai mult 10000 lei doar prin banca la o suma mă mare pierd undeva la 2000 lei mă interesează să găsesc o banca care nu ia comision la retragere

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru antoadric):

Nu exista acest lucru decat pentru cei care primes salariul sau pensia in cont deschis la acea banca.
Atasezi la cont card si retragi cat prevede la banca/zi. Poti sa retragi si mai mult, dar trebuie sa o faci la ghiseu, unde platesti comision.
Daca este o suma mai mare de 10000 lei trebuie sa justifici ce faci cu ea si de ce nu o faci prin virament.

| NunuNini a răspuns (pentru antoadric):

Intrebarea mea de om prost: De ce sa ridici numerar o suma asa de mare? Sa-i tii prin casa la indemana hotilor? Ca nici o tranzactie nu este acceptata in numerar la sume mari, ci doar prin virament.

| sierra1 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=2tuQ38b99PA

trebuie să trăiască și ei, sărăcuții

| NunuNini a răspuns:

Fara comision la depunere, sunt majoritatea. Dar comision la retragere, iau toate. Depinde ce procent. In plus, la toate mai ai si un comision lunar de intretinere cont. Nu trebuie sa depui lunar ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NunuNini):

Conturile curente fara miscari timp de 3 ani se "sting" iar banii se baga intr-un cont special unde suma ti se reduce cu anumite comisioane de pastrare.
Din contul curent poti sa constitui depozite.

| NunuNini a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Inteleg ca lucrezi intr-o Banca.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NunuNini):

Nu, dar am niscavai cunostinte in domeniu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NunuNini):

La retragere, unele banci nu percep comision, daca primesti salariul sau pensia intr-un cont deschis la acea banca.