| M1h0i a întrebat:

Salut, dacă dețin la 15 ani un card bancar pot face cu el vânzări prin el, adică pot primi bani online sau trebuie cardul părinților?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti detine un card bancar (de debit) legat de contul tau bancar de la orice banca din Romania ( la 15 ani), unde primesti alocatia si parintii iti mai pot depune bani in cont, online sau direct la ghiseu. Cu acest card poti face plati online daca ai acces la Internet banking.
Dar NU poti face vanzari de nici un fel deoarece esti minor si nu ai cum sa-ti faci un PFA sau SRL, deci nu ai cum sa faci afaceri la anisorii astia.

Evindet userul edNNO este un alt copilas care nu stie ce spune, dar cardul bancar legat de un cont bancar deschis la orice banca din Romania, este posibil pentru toti copii care au implinit 14 ani si are buletin, ca sa poata sa-si deschida contul.
Cardul Revolut este al unei companii internationale, nefiind banca romaneasca, ci o platforma de plati internatioanle, unde NU se poate depune alocatia, deoarece statul roman cere o banca romaneasca sa-ti depuna alocatia, nu orice card de pe internet, care poate fii hacked si pierzi banii de pe el.

Nu te sfatuiesc sa alegi Revolut sau alte carduri sau vouchere efemere, in care sa bagi bani, pentru ca nu face nici un sens, fiind mai bine protejate cele ale unei banci cu sediul in Romania, unde iti poti recupera banii imediat.

| M1h0i explică (pentru Violleta2022):

Faza e că ce vreau eu sa fac nu-mi trebuie SRL sau PFA, dar tot nu știu dacă pot face vânzări cu acel card.

| Violleta2022 a răspuns (pentru M1h0i):

La 15 ani NU poti sa-ti faci nimic, pentru ca este ilegal, tu fiind minor!
Cu cardul bancar poti face si vanzari si incasari garantat, dar toate la vremea lor, dupa ce implinesti 18 ani!

Răspuns utilizator avertizat
| Gnomzy a răspuns:

Ceau, în primul rând nu poți deține un card bancar la 15 ani. Singura metodă în sensul ăsta este un card Revolut Junior, pe care l-ai putea deține la 15 ani.

La ce te referi prin vânzări prin el? Cardul se comportă ca orice alt card, poți primi bani și poți achita cu el, de asemenea, poți scoate și bani de pe el.

| M1h0i explică (pentru Gnomzy):

Ba da, poți deține un card bancar, dar cu dreptul părinților, poți să vezi asta chiar pe site ul celor de la Transilvania. Eu am pus întrebarea asta aici, deoarece am înțeles că nu poți să face cumpărături online sau sa primește bani online dacă ai sub 18 ani.

| Gnomzy a răspuns (pentru M1h0i):

Înseamnă că pe lângă revolut exiustă și cel de la bt, highschool.
https://beta.bancatransilvania.ro/......tru-tineri

Merci pentru heads-up, chiar uitasem de oferta.
Din ce observ, nu oferă posibilitatea de internet banking și posibilitatea de a plăti contactless cu telefonul.
Tot pe link dacă intri, poți compara cele două oferte și cred că dacă ai card la ei, îți oferă niște termeni și condiții, iar în acele documente este specificat clar ceea ce oferă

| Salontanul a răspuns (pentru M1h0i):

Poti face.Atata doar ca trebuie sa stii IBAN-ul. Este ceva de genul RO30 RZBL 0050 0000 1200 91XX si numele corect de pe card. De ce spun asta? Pentru ca eu am pe card doar un prenume si un nume desi am doua prenume.