| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Dacă lucrez în Austria și iau salariul pe card bancar (bancă austriacă) este ok dacă îmi transfer câte 500-1000€ pe lună în revolut? Adică acolo să pun doar bani deoparte, este de încredere? Întreb pentru că nu am avut revolut până acum. Și dacă am deja o sumă mare în revolut trebuie să îi trimit pe un card ca să îi scot sau pot folosi direct cardul de la ei?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fratilor nu mai folositi revolut pentru economii si bani de care aveti nevoie. Revolut nu e o banca fizica la care sa apelezi cand ai probleme, blocheaza conturi si carduri cand au ei chef si ofera suport indoielnic. Eu mananc rahatul asta de multi ani pe aici. Lumea nu vrea sa creada, da ia uite ce am citit eu ieri chiar aici...

https://www.tpu.ro/......lte-banci/

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Am auzit. Personal, Folosesc revolut din 2018 fara probleme. Singurele probleme le-au întâmpinat cei care au facut tranzactii dubioase in tari dubioase. Personal cunosc o persoana care are contul deschis in uk dar i-a dat parintilor carduri, unul in Romania, altul in Liban. Cand a fost folosit in liban a triggeruit sistemul lor de protectie si i au blocat contul cateva zile, apoi dupa investigatii l au deblocat.
Daca faci asta cu orice cont de la alta banca- adica daca faci tranzactii in mai multe puncte geografice odata, mai ales daca tara e high-risk, se întâmplă asta. Nu e nimic anormal. Dar banii nu au voie sa ti-i tina indefinit daca ti au inchis contul, trebuie sa ti-i restituie intr-un fel sau altul.

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

Orice banca face asta, dar la alte banci ai acces la suport normal. Si nu, nu orice banca iti inchide conturile cand li se scoala.

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred ca e cazul sa-ti inchida contul "cand li se scoala", trebuie si ei sa urmeze legile europene.

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

Da un search putin pe google, sa vezi cata lume s-a lovit de problema asta. Si cati altii care nu au scris online despre asta.

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred chiar tot ce citesc online. Si peste asta, nimeni nu iti va spune ca a incercat sa triseze sistemul. Sunt mule reguli in lumea financiara. Nu joci dupa reguli - pentru ca nu le stii sa nu-ti pasa - risti sa ti se inchida contul (best case scenario) sau chiar puscarie (cazuri mai complexe gen securities fraud).
Inteleg de ce nu ai avea incredere in Revolut. Inteleg si pe cei care nu au incredere in banci (se da exemplu ce s-a intamplat in Argentina sau ce se intampla acum in Liban). Inteleg si pe cei ce nu au incredere in bani (vezi Venezuela), sau in sistemul financiar.
Totusi...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bani deoparte in Revolut? Nope, deloc. S-a scris destul pe tema asta, asa ca voi concentra totul la cateva cuvinte: Revolut e foarte bun la o multime de lucruri, dar sub nici o forma la economisit bani! Mai degraba iti faci un card Binance sau Crypto.com si convertesti banii aia in BTC sau ETH...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ah, da, si la ultima intrebare - daca ai deja o suma in Revolut, desigur ca poti folosi cardul de la ei pentru a cheltui, au chiar si unele cashback-uri destul de misto.winking

| carevaescu a răspuns:

Da, nu ai probleme. Au devenit acum un an sau 2 o banca normala. Prin legile europene, ai banii garantati pana la 100k eur (ultima data cand m-am informat).

Poti folosi cardul lor fara probleme, oriunde se poate plati cu visa/mastercard.

Mai greu e cu cash-ul. Ii poti scoate, dar... dupa o anumită suma isi iau comision 2% cred.