| M1h0i a întrebat:

Salut, de ceva vreme mă tot gândesc la o chestie pe care nu o găsesc nicăieri despre declarația la ANAF. Dacă declar niste profituri la ANAF, de exemplu din Marketing afiliat, mâncarea, apa, chiria, hainele (întreținerea de zi cu zi) trebuie impozitată? Adică dacă fac 15 mii de euro și declar pe persoana fizica, iar întreținerea mea de zi cu zi este de 5 mii de euro într-un, o să declar 10 mii sau 15 mii de euro?
Va rog să răspundeți doar cine se pricepe, mulțumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp că ești persoana fizica declari banii încasați.nu îi pasă nimănui ce îți cumperi din ei.

Doar firmele plătesc taxe pe profit după deconturi

| sierra1 a răspuns:

Mai așteaptă vreo trei ani apoi vorbești de profituri si declarații anaf

https://www.tpu.ro/......am-15-ani/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu declari VENITUL, nu PROFITUL! Cum zice suntserios. Presupunem ca te referi la persoana fizica, nu la PFA.

| M1h0i explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, persoana fizica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru M1h0i):

Ei, in cazul asta declari frumos venitul, platesti 10% impozit, si aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pui profitul la profit si cheltuielile la cheltuieli. Depinde de declaratie evident si de ocupatie. La asta eu nu stiu sa iti zic dar stiu ca nu orice cheltuiala poate fi sustrasa din taxe gen daca esti youtuber si cumperi un calculator nou ca sa "lucrezi". Trebuie sa te adresezi unui profesionist

| Feitan a răspuns:

Pe persoana fizica declari cat iti intra si nu le pasa cat consumi. Daca vrei sa declari si cat consumi trebuie sa ai un SRL, avantajul este ca daca tu produci 15.000 euro tu poti declara 5000 ca pierderi sau ca ce vrei tu (trebuie sa aiba sens totusi) si asa iti este impozitat decat profitul, adica 10, 000 euro.

| Xena20 a răspuns:

Din păcate asta nu poți face decât pe firma