| M1h0i a întrebat:

Salut, pot sa primesc comisioanele din marketing afiliat pe propriul card bancar făcut pe numele unui părinte? (Am 15 ani).

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti indica contul bancar si banii vor veni, vor aparea pe card.
Insa trebuie sa le să spui parintilor ce venituri ai realizat, fiindca trebuie declarate la finante si trebuie platit impozit pentru acele venituri!
Daca nu faci declaratia si nu platesti impozit, atunci banca te va raporta la ANAF si ti se vor calcula penalitati si dobanzi pentru intarzierea platii (care poate fi chiar multiplu decat ce bani ai luat).

| M1h0i explică (pentru Bula):

Pai și dacă fac bani din asta părinții mei pot declara banii la ANAF sau pur și simplu trebuie sa fac 18 ani că sa fac asta?

| Bula a răspuns (pentru M1h0i):

Parintii tai trebuie sa declare acele venituri, fiindca contul bancar este pe numele lor.

| Salontanul a răspuns (pentru M1h0i):

Corect ce spune Bula!

| M1h0i explică (pentru Bula):

E cardul meu făcut pe numele unui părinte, dar mă rog, eu tot nu pot sa fac nimic până la 18 ani

| Bula a răspuns (pentru M1h0i):

Ti-am scris:
Vorbeste cu parintele titular, fiindca nedeclarand veniturile ii poti face mult rau!

| M1h0i explică (pentru Bula):

O sa vorbesc, mulțumesc mult de răspuns, bafta in continuare!