| AsuRo98 a întrebat:

Salut.
Familia mea detine cateva hectare la tara.
Si am vrea sa platam copaci Paulownia‎.
Voi ce parere aveti?
Ce trebuie sa faci ca sa ii intretii?
In cat timp cresc?
De unde cumpar pomu ca sa-l plantez?
Unde ii pot vinde?
Cat se obtine pe bucata?
E riscanta?
E profitabila?

Răspuns Câştigător
| firstboy a răspuns:

Ba da, eu sustin aceste persoane care iubesc paulownia si din dorinta de ai ajuta te voi ajuta si pe tine

uita-te aici

http://www.paulowniaonline.net/

iar pentru detalii despre aceasta minunata planta copac pe care si eu o am in curte ce este drept doar 10 bucati, iata si catalogul acestui arbore

http://www.paulowniaonline.net/Totul-despre-Paulownia.html

100 euro pe m3 ofera acea firma de mai sus pe care ti-am ales-o.
Este un distribuitor de incredere.
Chiar daca am 14 ani, sint convins ca stiu aproape toate informatiile despre paulownia, chiar si cultivand-ul.
Vreau sa vad peste vreo 10 ani cum niste romani au plantat asa ceva.
Primul link pe care ti l-am oferit contine tot ce vrei sa stii despre paulownia.

Pentru orice intrebari legate de paulownia nu ezita sa mi le pui atat mie cat si distribuitorului de mai sus.
O data ce ai vazut ceea ce ti-am spus, raspunde-mi te rog.:)

| firstboy a răspuns (pentru firstboy):

Acum sa-ti raspund in ordine la intrebarile tale de mai sus care nu-si vor mai avea rostul dupa ce ai citit ce ti-am scris:

cresc foarte repede, 2-3 metri pe an
ii poti vinde la distribuitorul din primul link
un metru cub este 100 de euro
in nici un caz
este cea mai profitabila afacere la momentul actual in Romania.

| KodrutZ a răspuns (pentru firstboy):

Profitabila my ass. Cresc 2-3 metri pe an, dar ce grosime au dupa 3-4 ani? Citi metri cubi iti aduce un singur arbore dupa 5 ani, sa zicem? Cit de sensibili sint la clima si de cite tone de apa ai nevoie ca sa produci un metru cub de lemn? In ce hal iti fac praf solul din zona respectiva? Daca vrei o afacere de bun simt, profitabila si care sa nu iti faca praf ecosistemul, iei si cresti frumos albine.

| firstboy a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai ca sa-ti raspund, hai sa vedem:

25 de cm, daca nu crezi uita-te aici.
https://www.google.ro/......ps?/search

0.5 metri cubi

http://www.paulowniaonline.net/, afli aici tot ce vrei sa afli despre paulownia,

eu sunt si un mare iubitor de albine, strabunicul meu a avut pana sa moara 500 de stupi, iaracum tata mai are 15 stupi.
Apropo ca venise vorba de albine, acest arbore paulownia produce flori intens vizitate de albinele lucratoare, mierea sa fiind cea mai buna, sa spun drept n-am mancat, dar sper sa incerc si eu, eu fiind un mare consumator de miere dde salcam.

Daca nu ma crezi ca paulownia este bun pentru albine cauta aici si uita-te atent si o sa vezi

http://www.paulowniaonline.net/Totul-despre-Paulownia.html

Numai bine.
Sanatate multa si sa aveti grija de albine...:)

| KodrutZ a răspuns (pentru firstboy):

Exact, ideea e ca investitia e destul de mare si stupii iti aduc profit rapid si cu costuri mai mici. Ce zici tu s-ar putea sa fie o combinatie interesanta, paulownia cu albine => miere de paulownia. Stiam de site-ul respectiv, doar ca unele aspecte sint minimizate sau tratate superficial acolo. Deh, oamenii totusi trebuie sa isi vinda produsul...

| firstboy a răspuns (pentru KodrutZ):

Da dar vezi tu timpul va decide, ciar daca investesc 4000 de euro/ha cu paulownia, dupa 6 ani scot 40 de mii de euro.Intradevar cu albine este mai simplu si mie imi face o placere deosebita sa am stupi, eu unul neputand trai nefiind inconjurat cu bidoane cu miere, dar vreau sa va mai intreb ceva, dumneavoastra faceti pastoral sau stationar, si vreau sa va intreb daca imi puteti raspunde la intrebari legate de albine.

| KodrutZ a răspuns (pentru firstboy):

Socrul meu face stationar, are un frate care mai face si pastoral din cind in cind. Eu nu fac nimic in directia asta momentan, intii trebuie' sa imi cumpar mosie. Mai discutam dupa aia... straight face

| AsuRo98 explică (pentru firstboy):

Mai lamurit....de n-am inteles nimic...
Raspundeti-mi la urmatoarele:
1. Pomi de unde ii cumperi?
2.Ii plantez eu sau firma?
3.Cand au crescut se taiae? Si se mai scoate din radacina?
4. Dupa trebuie plantai alti?
5. Dupa un an ce cresc? Unde ii pot vinde?
6.Au conditi speciale?
7.cum trebuie sai ingrijesc si la cate zile?

| firstboy a răspuns (pentru AsuRo98):

Pai haide sa o luam cu inceputul:

In ORDINE:

1 Pai poti sa-i cumperi de pe linkul de mai sus ala primul care ti l-am dat, la sectiunea produse, sau poti sa cumperi seminte sa le plantezi si sa creasca copaci.

uitr link:http://www.paulowniaonline.net/Paulownia-Online.html

eu raspund la intrebari in ordine.

2. poti sa -i plantezi tu, sau eu cu un anumit pret, eu i-am plantat singur pentru ca n-am plantat hectare, doar zece bucati, apropo, eu am in oras o gramada de paulownia si n-am cumparat seminte l-em luat toamna.Eu am aflat de acest site din cautaile mele pe internet.
Deci ii poti planta tu sau firma, din cate stiu pretul de platare pe ha este de 4000 de euro.

3. dupa 3 sau 6 ani poti sa-i tai, dar lasi radacinile in pamant fiindca ii va da inca o data., te poti uita aici

http://www.paulowniaonline.net/Galerie-Foto.html

4.Firma spune ca dupa ce ii tai le mai da o data ul alt pom, eu n-am incercat, dar ei asa spun.

5.cred ca ai vrut sa spui cat cresc? pai dupa un an pot creste 2-3 metri inaltime.Ii poti da la firma de la primul link, ei oferiind 100 euro/metru cub.

! Dar mare atentie, un pom ce are varsta de 6 ani are 0.5 metri cubi, dupa 3 ani are 0.3 metri cubi.

uita-te aici: ei spun ca dau 100 euro / metru cub

,, NOU! Incheiem contracte de preluare a cherestelei! Oferim 100 euro pe m³ bustean la 3 - 6 ani (1 hectar = 48 000 mii euro) si executam plantatii la cererea clientilor la pretul de 2200 Lei/hectar manopera plus costul rasadurilor.
Pretul rasadurilor nu este inclus! Vezi oferta aici → Rasaduri Paulownia - Lista de Preturi
Garantam prin contract prinderea fiecarui arbore si inlocuirea celor care nu s-au prins!''

6. Nu cresc ca orice pom, dar depinde unde ai tu terenul, doar nu-i vei planta pe munte, daca vrei sa stii daca ii poti planta pe terenul tau, intreaba-i mai intai, pe distribuitori, de exemplu la mine la trgoviste creste fara probleme.
Acum depinde unde vrei sa-i plantezi tu, ei rezista cam pana la -25 grade.

Uita-te aici:

http://www.paulowniaonline.net/

7.Tot ceea ce vrei sa stii despre paulownia se alfla in aceasta carte pe care o poti descarca:

Ea stie mai multe si te poate face sa intelegi, pentru a o descarca

uite aici:

http://www.paulowniaonline.net/Totul-despre-Paulownia.html

Eu nu v-am intrebat varsta dumneavostra, a mea am specificat-o mai sus 14 ani.

Va doresc o zi buna.:)

| firstboy a răspuns (pentru firstboy):

Sper ca cu aceasta interventie te-am lamurit,

pentru detalii despre orice vezi siteul:

http://www.paulowniaonline.net

| AsuRo98 explică (pentru firstboy):

Locuiesc.in comuna maldaeni judetul teleorman.
Se poate planta pe campie?
Cand se planteaza semintele in pamant?
Am vazut la tv ca la un ha iese aprox 1000 de copaci?
La ce intreval trebuie udati si cat timp si ce cantitate au nevoie?

| firstboy a răspuns (pentru AsuRo98):

Stai usor prietene, in primul rand cati ani ai?

| firstboy a răspuns (pentru AsuRo98):

Eu ti-am lasat un link, unde ii poti intreba chiar pe distribuitori aceste intrebari, ca sa nu zici ca sunt rau iti raspund:

Da si targovistea este asemanatoare cu zona ta, deci da se poate planta.
per ha aproximativ 600 de arbori, nu 1000
asta nu stiu, dar ii poti intraba pe distribuitori, intrebandu-i pe email,

Uite aici date de contact ale firmei distribuitoare:

http://www.paulowniaonline.net/Contact.html

| AsuRo98 explică (pentru firstboy):

Ok.ms.

| firstboy a răspuns (pentru AsuRo98):

Sper ca nu te-am suparat cu intrebarea cu varsta, daca da imi pare rausad

23 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

In Romania nu cred ca va creste pentru ca este altfel de clima la noi asa ca nu va creste.

| kedin a răspuns:

Buna ziua.
PaulowniaOnline efectueaza plantatii in toata tara. Intrati pe site-ul http://www.paulownia-online.ro
Mult noroc!

| costa9963 a răspuns:

Vând puieti Paulownia Tomentosa 15-20 cm 10 RON / puiet negociabil 0736686230

| woodmanforyou a răspuns:

Primul pas este sa vezi daca terenul se preteaza pentru plantatia de Paulownia. Pentru aceasta trebuie se faca analiza a solului prin care se stabileste Ph-ul solului care trebuie sa fie intre 5 si 8, panza freatica sa fie sub 2 m, si sa nu fie stanca pana la 6 m.
Pentru a exista rentabilitate este recomandat sa se inceapa afacerea cu minim 1 ha de teren. Intr-un hectar intra 600 de arbori care se planteaza din 4 in 4 m. Pentru mai multe detalii poti vizita situl http://www.paulowniagreene.ro/paulownia-2/plan-de-afaceri/

| Puscas_Adi_1986 a răspuns:

Ii faina afacerea, si ca sa dovedesc eu am plantat un hectar de paulownia! momentan stau in Italia dar din decembrie ne vom muta in Romania Arad unde avem si plantatia....informatiile de mai sus sunt in proportie adevarate, cand te hotaresti sau vrei mai multe raspunsuri sunama 00393471541019, adi