| bogdan271 a întrebat:

Salut.
Imi poate spune cineva ce si cum se face pentru infiintarea unui srl? Si ce acte imi trebuie si ce taxe ma costa?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

• Cerere (formular O.R.C.).
• Rezervarea denumirii firmei.
• Act constitutiv (autentificat de avocat sau notar) care trebuie sa contina obligatoriu, conform art. 7 din L 31/16.11.1990 republicata:
a) datele de identificare ale asociatilor;
b) forma, denumirea si sediul social;
c) obiectul de activitate al societatii cu precizarea domeniului si a activitatii principale;
d) capitalul social, cu mentionarea aportului fiecarui asociat, in numerar sau in natura, valoarea aportului in natura si modul evaluarii - la SRL se vor preciza numarul si valoarea nominala a partilor sociale, precum si numarul partilor sociale atribuite fiecarui asociat pentru aportul sau;
e) asociatii care reprezinta si administreaza societatea sau administratorii neasociati, datele lor de identificare, puterile ce li s-au conferit si daca ei urmeaza sa le exercite impreuna sau separat - daca au fost desemnati cenzorii sau auditorul financiar, se vor include si datele acestora de identificare;
f) partea fiecarui asociat la beneficii si pierderi;
g) sediile secundare - sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica - atunci cand se infiinteaza odata cu societatea sau conditiile pentru infiintarea lor ulterioara daca se are in vedere o atare infiintare;
h) durata societatii;
i) modul de dizolvare si de lichidare a societatii.
• Cazierul fiscal al fiecaruia dintre asociati sau administratori (se obtine automat de catre ORC)
• Contractul de proprietate, de inchiriere sau subinchiriere, de asociere in participatiune, contract de leasing imobiliar, contract de comodat, de uz, uzufruct ( doar unul dintre ele este necesar bineinteles).
• Copie Buletin Identitate (B.I.), Carte de Identitate ( C.I.) sau Pasaport asociati si administratori.
• Specimen de semnatura al administratorului / administratorilor firmei.
• Declaratii pe proprie raspundere ca pot indeplini calitatea respectiva ale asociatului / asociatilor sau administratorului / administratorilor autentificate ( sau date in fata referentului ORC).
• Dovada depunerii capitalului social (recipisa sau extras de cont din ziua respectiva) la o banca aleasa de catre asociatii firmei.
• Declaratie (formular O.R.C.) semnata de catre unul dintre asociati (model declaratie asociat cu / fara activitate la sediu ).
• Vectorul Fiscal - Anexa 1 care de obicei este atasata cererii de inmatriculare.

Actele de identitate ale viitorilor asociati in original plus o copie;
O copie dupa actul de proprietate si o copie dupa actul de identitate al celui care pune la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului social al societatii;
Se alege forma juridica de societate (SRL, SA etc.), dupa care se trece la urmatorii pasi:
Alegerea denumirii societatii: se aleg cel putin 3 denumiri, in ordinea preferintelor;
Alegerea obiectului de activitate al firmei, potrivit clasificarii Codului CAEN; stabilirea obiectului principal de activitate si a obiectelor secundare de activitate;
Alegerea sediului social;
Capitalului social al firmei - ce suma si alegerea bancii la care se doreste deschiderea contului. Capitalul social minim este de 200 lei pentru SRL;
Stabilirea administratorului societatii;
Stabilirea bazei de impozitare si la ce interval sa se faca plata impozitului;
Se opteaza ca firma sa fie platitoare de TVA sau nu si la ce interval sa se faca plata TVA-ului.
Dupa stabilirea acestor aspecte se trece la pasii urmatori:
Rezervarea denumirii societatii;
Intocmirea actului constitutiv;
Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori;
Incheierea contractului de comodat sau de inchiriere, indiferent daca spatiul unde se desfasoara activitatea este proprietate sau nu;
Cazierele fiscale ale viitorilor asociati se elibereaza de Registrul Comertului;
Deschiderea contului la banca si depunerea capitalului social (de catre un administrator, asociati sau un imputernicit al acestora );
Depunere specimen semnatura la Registrul Comertului sau la notarul public;
Dupa finalizarea acestor acte, se completeaza documentele necesare pentru depunerea dosarului la Registrul Comertului :
Cerere inregistrare societate;
Declaratie pe propria raspundere pentru desfasurarea unei activitati sau fara activitate : model 1 sau 2;
Dupa finalizarea intregii documentatii se depune dosarul la Biroul Unic din cadrul Oficiului Registrului Comertului. In termen de aproximativ 4 de zile vor iesi actele de infiintare ale societatii, adica: rezolutia directorului de la Registrul Comertului de autorizare a functionarii societatii, certificatul de inregistrare, certificatul sau certificatele constatatoare care tin loc de autorizatii (in cazul in care nu se desfasoara o activitate care sa aiba un impact semnificativ asupra mediului).
Incepand din acest moment firma poate functiona legal.
Costurile aproximative pentru constituirea unei firme sunt urmatoarele:
taxa cazier fiscal 30 lei / viitor asociat sau administrator;
rezervare nume firma 56 lei;
taxa la Registrul Comertului si taxa de publicare in monitorul oficial reprezinta toate taxele care se platesc la Registrul Comertului si insumeaza aproximativ 430 lei;
taxa notariala pentru autentificare act constitutiv, specimen de semnatura, declaratii pe propria raspundere ale viitorilor asociati privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile legale prevazute de lege pentru a detine calitatea de asociati si administratori, se cifreaza la aproximativ 400 lei (in functie de notar);

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Afli toate raspunsurile de la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau. Oricum, primul pas este rezervarea denumirii firmei si pentru aceasta trebuie sa mergi la ORC. Aici, in functie de obiectul de activitate si capitalul social, afli costurile, actele de care ai nevoie si iti pot face actul constitutiv. Ca sa nu faci multe drumuri, mai ales daca nu esti din capitala judetului, depune capitalul social la o banca (minimul este de 200 lei) si duci si dovada sediului cand mergi. Succes si numai bine!

| victorandrei a răspuns:

Preturile sunt de anul trecut

| agnessme a răspuns:

Daca nu ai gasit inca un job perfect.......mai ai o sansa! copiaza linkul http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 poti simplu sa lucrezi de acasa, FREE time. nu trebuie sa stii calculator, decat sa tastezi! BAFTA! ASTA E SANSA TA! vei fi ghidat pas cu pas. cauta dovezi pe youtube