| Mihai1523 a întrebat:

Salut! Îmi puneți recomanda și mie o banca românească pentru deschiderea unui cont bancar? Mă refer la avantaje, comisioane …

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banca Transilvania daca vrei neaparat romaneasca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banca Transilvania.

| anonimg a răspuns:

Există două tipuri de conturi, și la ambele se oferă carduri. Acestea sunt:
-cont (card) de credit când banca îți dă bani;
-cont (card) de debit când tu te duci la bancă și îți pui bani pe cont (card).

Cam toate băncile îți opresc comision de administrare al acestor conturi. Multe dintre ele spun că dacă circulă o sumă de câteva mii de lei pe lună (de la 7 mii în sus), ele nu îți mai iau comision (exemplu: cum ar fi să îți intre salariul pe card). Dar nu prea cred asta.

După câte am auzit, Raiffeisen nu ți-ar lua niciun comision de administrare, chiar și dacă nu ar circula bani pe cardul de debit. Dar trebuie să te interesezi personal la bancă.
Poți să mergi la orice agenție, și să îi întrebi personal ce costuri există la deschiderea și administrarea oricărui tip de cont.

În trecut am avut ambele tipuri de carduri (conturi), și la diferite bănci. Am renunțat la toate pentru că le foloseam rar.
Astăzi, când vreau să îmi cumpăr ceva de pe internet și nu se poate plăti decât cu cardul, există posibilitatea să mergi la banca cu care colaborează vânzătorul, și să plătești în contul vânzătorului.
Mă gândeam să îmi deschid un card de debit, dar încă nu mă grăbesc. Sunt conștient că băncile își fură toți clienții pe ascuns, fără să dea de bănuit. Chiar dacă clienții sunt anunțați prin sms și aplicații de toate cumpărăturile lor, posesorii de carduri nu-și cunosc în deamănuntul toți banii care le mai rămân pe card. Numai când cineva observă astfel de lucruri, banca își cere scuze pentru "eroare".
Toate băncile își înșeală clienții, fie în mod legal, fie ilegal. Nu are cum să existe corectitudine în marketing. Pentru că însăși denumirea de marketing este denumirea modernă a înșelătoriei comerciale.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Banca Transilvania nu ia comision de administrare cont. Nu stiu ce bănci mai iau acum comision pentru asta. L-a avut ING si BCR dar am auzit ca l-au scos.
Tu ai o suspiciune serioasa cu bancile. Nu ia banca bani din conturile oamenilor fara ca ei sa stie. Fiecare tranzactie, fiecare comision apare pe extrasul de cont. E o chestie matematica. Poate ca pe hartie s-ar putea face ce spui tu dar de cand totul e pe calculator nu s-ar putea lua bani fara sa se vada unde s-au dus.

| anonimg a răspuns (pentru Lioana):

"Tu ai o suspiciune serioasa cu bancile." happy
M-ai făcut să zâmbesc. Este imposibil să faci o afacere cu banca -și mai ales pe termen lung de câțiva ani- și să nu te coste nimic. Așa ceva nu există, și nici nu cred, oricât de mult s-ar jura directorii de bănci din țară și străinătate că ei au gratuități.
Păi dacă ei mi-ar administrarea gratuit un cont, altul care are card de salariu îi administrează și lui gratuit, patronilor care umblă cu bani mulți le administrează și lor conturile gratuit, atunci directorul băncii n-ar avea bani să plătească nici femeia de serviciu.
Pe când directorii de bănci își întorc salariile cu lopata.
Tu știi ce cheltui cu cardul, dar nu știi cât mai ai. Iar dacă vrei să știi, te costă. Confortul costă.

"oate ca pe hartie s-ar putea face ce spui tu dar de cand totul e pe calculator nu s-ar putea lua bani fara sa se vada unde s-au dus." Pe calculator înșelătoria este mult mai ușoară. Că nu știm noi cum fac ei asta, asta este altceva. Dar să nu crezi că ușile băncilor sunt uși de biserică.

| Lioana a răspuns:

Banca Transilvania

| AmandinaDragan a răspuns:

Singura care-i romaneasca e CEC Bank.

| nicolaej a răspuns:

Incearca la TechVentures Bank, este fosta Banca Comerciala Feroviara. Verifica daca au sucursala in localitatea ta.E singura banca 100% romaneasca.