| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, in ce fel de aplicatie/banca va tineti economiile?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lloyds, daca as trai in RO mi-as deschide cont la ING

| gabicoo a răspuns:

Nu am auzit de aplicație care să țină bani!
La bănci: Da! CEC Bank are dobânzi "bune" la depozitele în lei. Dar la oricare din băncile din România faci un depozit în momentul retragerii primești mai puțin decât depui (din cauza comisioanelor).

| AndreiMihaiLNM explică (pentru gabicoo):

Revolut de exemplu

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Cum spanac sa iti tii economiile in Revolut?

Eu le tin la 2 banci ing si brd

| AndreiMihaiLNM explică (pentru suntserios):

Ce ti se pare gresit la Revolut?

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Nu iti poate oferi nicidecum siguranta unei banci si nici suportul pe care il asigura o banca.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru suntserios):

Iti ofera mai mult suport decat o banca! Si siguranta? Folosesc aplicatia si de la BT pe telefon, nu e nici aceea 100% sigura

| Bizon95 a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Nu cred ca Revolut are cont de economii
CARE FACE DOBANDA
ci e doar un sistem de plati
ASA CA ECONOMIILE SE TIN LA BANCA, INTR-UN CONT DE ECONOMII, oricat de putin ar fi dobanda e mult mai bine decat nimic

altfel, mai bine ii tii la ciorap

morala, ING-ul e cel mai tare, te duci si iti faci card si internet banking, dupa care din aplicatie poti sa iti faci singur 1-10 conturi de economii si si sa transferi bani in stanga si dreapta, chiar imi tineam banii in contul de economii si pe card tineam 5 lei, si transferam din aplicatia de pe telefon, pe card, cu 2 mins inainte de a plati

| alina2k18 a răspuns:

Care economii?
laughing

| 4ndr33y a răspuns:

Card de Salariu BCR, cu aplicatia lor George, cand primesc salariul, transfer banii cu aplicatia din contul curent in contul de economii. Condul de economii il manevrezi cu aplicatia, iti ofera dobanda de 0.3% si se acorda lunar, nu exista nici-o taxa ascunsa.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru 4ndr33y):

Am deja la BT si am si rata la ei, greu sa mai schimb acum cardul la BCR. Desi george sunt interesant.

| Alan92 a răspuns:

Utilizez George de la BCR si Garanti, deoarece cei din urma au avut o oferta pentru depozite de 3.9%. De asemenea mai urmaresc site-ul https://www.conso.ro/compara/depozite