| anonim_4396 a întrebat:

Salut, la vara o sa am 15 ani, si as vrea sa muncesc ceva, sa fac niste banuti, imi puteti sugera ceva
Mersi!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După varsta de 16 ani te poti angaja. Pînă atunci burta pe carte ca esti la scoală.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asteapta sa faci 16 ani happy
Pana atunci nu trebuie sa te grabesti, savureaza copilaria.

| danbnz a răspuns:

Curier Glovo

| Werrich a răspuns (pentru danbnz):

Da, ce pacat ca trebuie sa aiba minim 18 ani ca sa fie curier Glovo…

| Werrich a răspuns:

Art.13.[capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa te angajezi la vreo terasa sau la Mc/KFC

| Samy2486 a răspuns:

Food panda si Glovo mi-ar fi placut foarte mult deoarece au un program foarte flexibil, dar din păcate trebuie sa ai 18 ani

| Werrich a răspuns (pentru Samy2486):

Programul ca programul dar nu stii cine te-asteapta la comanda, vezi ca te cheama vreun dubios.

| lalagaby13 a răspuns (pentru Samy2486):

Da,asa e.Si eu am asteptat pana la 18 ani sa ma angajez la ei, dar mai stiu persoane care au 16 ani si sunt angajati la ei.Nu ma intrebati cum, nu stiu.Or avea ei cunostinte sau,, pile" idk
Si nu sunt doar 2-3
Asta e si ideea
Poate poti sa iei legatura cu ei si sa intrebi daca poti cu acordul parintilor sau ceva...

| Samy2486 a răspuns:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, am sa tin cont = )

| lalagaby13 a răspuns:

Ai putea sa te angazezi la Glovo sau Foodpanda, dar se angajeaza greu deoarece sunt deja o multime de oameni angajati si o sa te bage pe lista de asteptare.Ai mai putea la o terasa ca ospatar sau la Mc, KFC, dar pana la 16 ani ai nevoie de acordul parintilor.
Mai e o idee pe care am facut-o si eu.Te duci la niste vecini mai in varsta si le oferi ajutorul(faci curat, te duci la cumparaturi etc...)

| Werrich a răspuns (pentru lalagaby13):

Pacat ca la Foodpanda si Glovo trebuie sa ai minim 18 ani.