| Danescu_Daniel_1999 a întrebat:

Locuiesc în UK si vreau sa deschid un cont bancar dar nu dețin dovada de adresa. Unde pot deschide fără dovada de adresa chiar si un basic.?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Onepay iti face direct sau monesse dar aia sant romani nu mas baza pe ei. Dovada de adresa o poti obtine de la proprietarul locuintei sau cu permisul de conducere e suficient

| Violleta2022 a răspuns:

Intai iti faci mutatia si apoi deschizi contul bancar.
Sau te duci cu contractul de inchiriere a casei/apartamentului la banca. Ca sa dovedesti unde ai locuinta.
Una fara alta, nu se poate face!

| Teo29 a răspuns:

Salut, du-te la posta cu cineva care stie engleza, mergi cu buletinul la tine si fa-ti permis de conducere provizoriu, in care iti va aparea dovada de adresa cand iti ajunge acasa intr-o sapt. cam asa, si nu trebuie sa ai vreun alt act la tine decat buletin.

Ulterior, cu dovada de adresa si cu buletinul te duci in orice banca ( La HSBC nu fac cont la romani decat foarte greu ), mergi in alte parti si te programezi pentru deschiderea unui cont bancar. ( Mergi tot asa cu cineva care stie engleza daca tu nu te descurci )

Daca nu ai NINO, permisul provizoriu va fi la fel ca dovada de adresa, si cu permisul provizoriu poti face ore de conducere si sa sustii examen pentru categoria B aici, fiind foarte simplu!

Daca ai permisdeja luat in Ro, faci la posta actele pentru preschimbarea in permis de UK ( pe care apare adresa ).

Tine cont ca trebuie sa trimiti si buletinul la posta si ti-l trimit inapoi ei, daca ai nevoie de el in saptamana ce urmeaza dupa ce ai pus actele la posta nu il vei putea folosi, deci alege-ti cu atentie perioada.

| Lucian4 a răspuns:

Fara dovada de adresa, mi-am facut cont bancar in Londra doar cu Epassport (nu temporar) la HSBC, cardul il primesti acasa in uk, iar informatii si alte lucruri (termene si conditii) se trimite pe adresa din pasaport(ro) (info nerelevante)

| gothicbat a răspuns:

Nu poți...