| Mark2012012 a întrebat:

Ma gandeam sa imi infiintez o societate mica si sa aiba domeniu de activitate ca al unui internet coffee, dar sa fie cu console de jocuri xbox 360 si playstation 4. As dori sa achizitionez pe firma, xbox, playstation, jocuri originale second hand si televizoare lcd, la mana a doua de la persoane fizice. Fiecare consola, joc si fiecare televizor, vor fi cumparate de la perosane fizice diferite, de pe internet, ulterior ma voi intalni cu acestia pentru factura sau ce alt act va trebui sa intocmim. Va trebui sa plateasca impozit la stat persoana fizica care mi-a vandut un singur produs?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu trebuie. Incepe sa bata la ochi cand vinzi obiecte noi in cantiate mare dar 1-2 obiecte SH de la o persoana nu-i problema. Doar ca tu, ca persoana juridica, trebuie sa intocmesti niste acte.
Citez: "Pentru bunurile achizitionate de la persoane fizice se intocmeste Borderou de achizitie (Cod 14-4-13). Conform Normei specifice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, curpinsa in Anexa 2 la OMEF 3512/2008, acest document serveste ca:
"- document de inregistrare in gestiune a bunurilor cumparate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate a valorii bunurilor cumparate;
- document pentru justificarea sumelor primite ca avans spre decontare pentru achizitii sau pentru decontarea sumelor platite pentru achizitii.
2. Se intocmeste in doua exemplare de catre persoana care efectueaza aprovizionarea cu bunuri de pe piata taraneasca, de la producatorii individuali sau de la alte persoane fizice, in momentul achizitiei.
Se semneaza de catre persoana care face achizitiile respective si de catre gestionarul care primeste bunul."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu plateste nimeni impozit fiind persoana fizica si vanzand 1-2 obiecte din casa

| cevdet a răspuns:

Orice venit este impozabil. Iar vanzarile pentru care se intocmesc facturi, nu pot fi ascunse.