| Utilizator2222 a întrebat:

Salut, ma puteti sfatui si pe mine cu recomandari de siteuri pentru a cumpara dividente? As dori sa investesc lunar bani si am inteles ca dividentele ar fi o optiune buna pentru venit pasiv doar ca am inteles ca este nevoie de multi bani la inceput pentru multe siteuri. Eu as putea sa pun deoparte 400 lei pe luna sa zicem, daca puteam mai mult sa fiu sincer nu mai aveam nevoie de venit pasiv daca intelegeti ideea. Si daca aveti cumva alte idei de venit pasiv in care pot sa investesc daca nu este o idee buna cu dividentele, nu ma astept sa fac bani instant dar ceva unde daca bag sa spunem timp de 7 ani pe luna cate 400 lei pe luna sa se simta.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi obligatiuni de stat, pe valuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dividentele nu se cumpara.
Dividentele sunt banii pe care ii primesti tu ca actionar la o firma.
Tu ai nevoie de cumperi actiuni.

Cu 400 lei chiar si timp de 7 ani nu vei avea suficiente actiuni incat plata dividentelor sa fie vreun venit semnificativ.

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru suntserios):

I as recomanda sa incepa cu smp 500, e mai sigur.

| mihai69 a răspuns:

Dividendele nu se cumpără.

| johnnny123 a răspuns:

Primul pas ar fi să înveți ce sunt dividendele...

Dividendele sunt o sumă de bani pe care acționarii unei companii o primesc atunci când compania decide să distribuie o parte din profituri. Deci tu trebuie să cumperi acțiuni, nu dividende.