| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Mi-am deschis un cont de economii la brd. Am o dobanda de 0.3% pe trimestru. Am bagat 7000 lei in primul depozit în cont. Daca pana se va da dobanda la 31 martie pe trimestrul asta eu o sa am sa zicem 15000 lei. O sa primesc dobanda 0, 3% din 7000 sau din 15000?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se calculeaza raporta la soldul din fiecare zi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu o sa am
Cum o să îi ai?
Din 0.3% pe 90 de zile, împarte la 90 și o îți dea, o să ai 0, 033 la mie dobănda pe zi.
La ceeea ce depui în timpul trimestrului, câte zile stă acolo, înmulțeste cu 0.033 acea sumă și imparte cu 1000 și vei avea dobânda la acea depunere. Le aduni pe toate.

| johnnny123 a răspuns:

Primesti dobanda doar la depozitele ajunse la termen, adica in cazul tau la cele care au deja trei luni. Daca mai depui inca 8000 de lei pe 30 martie, evident ca nu vei primi si pe aia dobanda trimestriala pe 31 martie.

Dar 0.3% pe trimestru din 7000 de lei inseamna ca primesti 21 de lei o data la trei luni. Chiar este o suma atat de mare incat sa merite discutia asta?

| Digikey a răspuns:

Ia baga in calcul si o rata a inflatiei de 3% si cateva comisioane ale bancii.

| Daniel323 a răspuns:

Indiferent cum faci o sa ai mai putini bani decat inainte.

| goguPatent a răspuns (pentru Daniel323):

Cum ai calculat de iti da cu minus?

| Anonim420420 explică:

Stiu ca nu o sa se stranga bani acolo. Este doar o metoda unde sa imi tin economiile fara a le-a avea in contul curent.