| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Nu le am cu astea, asa ca nu ma judecati!
Mi-am facut cont pe PayPal si voiam sa va intreb: Daca imi asociez cardul bancar acolo, pot sa primesc ceva taxe sau sa ma trezesc cu bani in - pe card?
Sau cum functioneaza exact treaba asta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am mai explicat:
primesti bani >> platesti taxe (nu primesti taxe, fiindca tu trebuie sa le platesti).
Daca primesti 50 lei pe saptamana, paypalul iti ia 2-3% din suma totala, ramanadu-ti cam 48-49 lei, dar la sfarsit de an financiar va trebuii sa declari toate veniturile si sa platesti taxe la stat, pe toata suma incasata.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da da, deundelaughing Pay pal este doar ca sa cumperi din strainatate nu sa transferi bani si nici sa primesti, cumperi de exemplu de pe Ebay la sume mari si cu dobînzi comisioane. Cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi banca care ti a facut cardul, ce avantaje ai cu Pay pal

| Violleta2022 a răspuns:

Papalul este cea mai mare platforma internationala de transferuri bancare si foarte sigura.
Prin ei tranzactionezi diverse: primesti bani cand vinzi un produs, sau cand faci un serviciu, sau platesti cand cumperi ceva, sau trimiti bani altcuiva in contul lui de paypal.

Comisioanele paypalului se retin de catre paypal numai cand primesti bani, niciodata cand platesti tu.

In general, taxele se platesc, catre stat si nu ti le depoziteaza nimeni tie in cont.
La sfarsit de an financiar ai obligatia sa declari pe Declaratia de venit care o depozitezi la ANAF, ce venituri ai avut anul respectiv, inclusiv veniturile (banii incasati) in paypal.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am nevoie sa primesc 50 de lei pe săptămână de la o persoana.
Sa înțeleg ca primesc taxe dacă cineva îmi transfera bani?

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am înțeles!
Mersi frumos!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimu7041):

Ti-am mai explicat:
primesti bani >> platesti taxe (nu primesti taxe, fiindca tu trebuie sa le platesti).
Daca primesti 50 lei pe saptamana, paypalul iti ia 2-3% din suma totala, ramanadu-ti cam 48-49 lei, dar la sfarsit de an financiar va trebuii sa declari toate veniturile si sa platesti taxe la stat, pe toata suma incasata.