| Luca77777777 a întrebat:

Salut, pot sa imi deschid un magazin pe shopify in Romania si sa vand in afara, adica dropshiping dar fara sa am firma? E legal sau trebuie sa am ..pfa,srl etc? Am auzit ca persoane de la 16 ani pot si au magazin care se bazeaza pe model de dropshiping dar nu stiu cum ca nu ai voie la varsta asta sa iti faci firma.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia cu comisionul e affiliate marketing, alta mâncare de pește. La dropshipping tu vinzi că și cum ar fi magazinul tau

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Romania nu este legal sa ai firma daca esti minor, fiindca minorii nu pot fii trasi la nici o raspundere pana la majorat.
Dropshippingul implica semnarea unor documente legale, pe care tu le poti intocmi sau semna, tocmai pentru ca nu ai varsta legala.
Deci ei accepta sa ai o varsta mai mica, atata vreme cat un tutore legal semnaeza si raspunde pentru tine. Totusi, in unele tari este ILEGAL si asta este valabil pentru Romania, care nu accepta ca minorii sa aiba firma si sa faca business.

"Can you drop ship under 18?
Do you have to be 18 to Dropship?
You can be any age and start a dropshipping business, however, you will need someone over 18 to sign up to Shopify and a payment processor as you will be entering into a legal contract which is illegal in most countries under the age of 18.
dated 29 July 2021

Can you drop ship as a teen?
Conclusion. The reality is that teens can own drop-shipping businesses.
However, since minors lack the "legal competency" to enter into legally binding agreements, teens, whether 14, 15, 16, or 17, need to have parents set up a legal business on their behalf."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum dai factura fara firma?

| Feitan a răspuns (pentru suntserios):

E dropshipping vere, sunt alte probleme legale si factura nu e una din ele, el nici nu vede produsul fizic.

| suntserios a răspuns (pentru Feitan):

De ce nu ar fi factura una din ele? Eu cumpar de la magazinul lui, vreau factura. Ma intereseaza deloc spre zero de unde vine mai departe produsul la mine.

| Luca77777777 explică (pentru suntserios):

Pai poate primesti factura celui care detine produsul adica furnizorul pe care il aleg de exemălu unul de pe aliexpres si eu doar eau un comision pentru ca i-am vandut produsul dar ce e cert este ca am luat abonament la shopify si cand sa imi customizez magazinul m-a pus sa introduc datele firmei/societatii

| Luca77777777 explică (pentru suntserios):

Probabil,si complicat

| suntserios a răspuns (pentru Luca77777777):

Aia cu comisionul e affiliate marketing, alta mâncare de pește. La dropshipping tu vinzi că și cum ar fi magazinul tau

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei0003 a răspuns:

Poți să fi parte dintr-o firmă, dar nu poți să infințezi una.