| bibi5961 a întrebat:

precizez ca nu ma prea pricep la afaceri, de aceea as vrea sa-mi sugerati/argumentati ce afacere as putea deschide cu 5-7000 euro? sa nu am probleme foarte mari, si din care sa nu am pierderi. ma gandeam la un salon de coafura, ce spuneti de asta? toate ideile bune sunt bine venite. multumesc! funda

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu sunt banii destui pentru o afacere minimă!
Pa, pa.

| bibi5961 explică (pentru Legiuitoarea):

Ca sa-mi deschid un salon de coafor nu-mi ajung 7000 euro? cred ca glumesti!

| valentino52 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Eu am deschis cu 6000 de euro un laborator de cofetarie si cu 8000 de euro o cafenea. Si crede-ma ca sunt 2 localuri chic nu vreo bodega. Bineinteles spatiul este inchiriat si chiria relativ mare dar pentru cofetarie nu a trebuit decat sa iau niste vitrine, cuptoare si mobila de bucatarie si ustensile iar pentru cafenea am amenajat baia, am luat canapele, sistem audio, 3 plasme, am pus spoturi si tapet, un playstation si am amenajat un barulet si nici nu m-am uitat la bani am luat produse de calitate n-am facut economie tocmai pentru a atrage o clientela de tineri de la liceele de elita.

| johnnny123 a răspuns:

Sa zicem ca faci un salon de coafor mic, cu 6 posturi. Nu ma pricep la scule de coafat, dar sa estimam un cost de 500 euro/post (scaun, instalare chiuveta, cablare electrica, oglinda, masini de tuns profesionale, foen, casca, consumabile si asa mai departe). Deci cam 3000 euro. Daca vrei sa dai si un minim de aspect salonului, probabil te mai costa un 2000 euro pentru amenajare (zugravit, gresie, iluminare, locuri de asteptare, firma luminoasa).
Peste astea vine chiria, in functie de locatie si suprafata, probabil intre 500 si 1000/luna. In plus cheltuielile de intretinere, probabil in medie cam 200 euro/luna.

Daca ai sase posturi, trebuie sa ai si sase frizerite/coafeze pentru ca altfel ai posturile degeaba. Acestora trebuie sa le dai macar salariul minim cu acte in regula, adica vreo 200x6=1200 euro/luna.

Cand incepi o afacere trebuie sa ai acoperit macar startul si inca vreo trei luni de supravietuire, pentru ca nu poti fi sigur ca vei fi profitabil de la lansare.

Deci, un total pentru cele de mai sus ar fi undeva pe la 10 000 euro.

Sigur ca poti sa incerci si cu 7000 euro si poate ai noroc sa mearga foarte bine.
Ca sa fie un business sustenabil, probabil ai avea nevoie ca salonul sa produca in jur de 5000 euro/luna. La o medie de 3 euro/tuns, asta inseamna cam 1700 de clienti, deci intre 50 si 60 de clienti pe zi.

Nu este imposibil, dar nici usor.
Mult succes!

| stlucian a răspuns:

Pentru un profit bun o ciupercarie + ca nu ai nevoie de multi angajati+sunt f cautate++++ si daca ai si spatiul tau e nemaipomenit
Costuri mici de intretinere! Cresc tot timpul cu ingrijiri minime.
Bineinteles ca distribuirea lor trebuie facuta dupa "NORMELE EUROPENE" dar asta nu e un inconvienent.Succes!

| supermarketuldefilme a răspuns:

Daca locuiesti intr-un oras mai mare, de ce nu o covrigarie?

| bibi5961 explică (pentru supermarketuldefilme):

Orasu in care locuiesc e Suceava. insa as putea face si la tara, la parintii mei

| supermarketuldefilme a răspuns (pentru bibi5961):

Banuiesc ca ti-ai dat seama ca aici nu este locul in care sa discuti serios despre afaceri. Cauta pe site-urile de afaceri/ business despre pasii ce trebuie urmati la deschiderea unei afaceri. Intr-adevar sa visezi nu costa 'nimic', insa gandeste-te la faptul ca poti perde toti banii investiti daca nu gandesti corect.

| bibi5961 explică (pentru supermarketuldefilme):

De-asta si intreb, nu vreau sa pierd banii. si da, o sa ma interesez mai bine, insa prima data sa vad ce sa deschid, si apoi caut mai multe detalii.

| Vladone80 a răspuns:

Salut, poti descoperi si alte idei de afaceri pe blog-ul Enciclopedia Afacerilor. Bafta!

| vodak a răspuns:

Iti sugerez o afacere fara bataie de cap pe care o poti incepe fara a investi. Poate fi chiar o a doua optiune pe langa un salon de coafura. Nu trebuie sa vinzi sau sa cumperi nimic. Castigi discount din cumparaturile pe care la faci la anumiti comercianti. Ma refer la cumparaturile pe care oricum le faci zi de zi (alimente, cosmetice, combustibil, turism etc.). Bine, pe langa acest castig din cumparaturile proprii, exista inca multe alte posibilitati. De exemplu pentru cei care isi aduc si prietenii si rudele in sistem vor castiga un procent si din cumparaturile lor (pe viata). Aceasta afacere mi se pare cea mai simpla posibil si accesibila oricui. Pentru cei mai ambitiosi nu exista limite de castig mai ales ca afacerea este activa si international in mai multe tari europene, iar acum este cel mai bun moment de a intra in afacere pentru ca in Romania este inca la inceput.
Pentru a intra i afacere click pe linkul urmator:
http://tiny.cc/blyhww

Pentru mai multe detalii despre afacere vizioneaza cele 3 prezentari aici: http://tiny.cc/vmzhww

Daca vrei sa vezi de la ce comercianti obtii reduceri la cumparaturi acceseaza linkul urmator si alege tara:
http://tiny.cc/vtzhww

| ShopAmerica a răspuns:

Trebuie sa-ti alegi o afacere intr-un domeniu in care sa te pricepi cat de cat si care sa-ti placa. Ideea cu coaforul/frizeria mi se pare buna

| gabryel198 a răspuns:

Ar fi o idee foarte buna sa iti faci un salon de coafor! Nu poti avea cam nici o pierdere. Succes!

| ImpactVision a răspuns:

Orice ai face... numai caseta luminoasa sau litere volumetrice sunt aproximativ 400 - 500 eur... pot sa intrebi aici www.impact-vision.ro/firme-luminoase/