| Anonymus223 a întrebat:

Salut, recent am inceput sa lucrez pe freelancer am facut si eu niste banuti si sunt curios cum ii pot scoate, la modalitatiile de retragere am mai multe optiuni precum si "Retragere prin Card de Debit Freelancer". Aceasta optiune necesita crearea unui card de debit freelancer de la Pyoneer, merita sa imi fac un astfel de card? Taxele sunt mari la retragerea baniilor?

Mentionez ca il voi folosi doar sa imi scot banii de pe freelancer, nu vreau sa ma complic cu paypal.

Răspuns Câştigător
| Iugas a răspuns:

Poti sa-ti faci cont bancar si daca esti minor. Stiu ca Alphabank are asa ceva, dar cred ca mai multe banci fac conturi min orilor. Intreaba la banca ta preferata.

23 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Salut. Imi spui si mie ce ai lucrat si cum ai facut bani ca vreau si eu sa lucrez ceva de acasa de pe internet?

| Anonymus223 explică (pentru CristiB93):

Eu am invatat photoshop si m-am apucat sa lucrez pe freelancer

| CristiB93 a răspuns (pentru Anonymus223):

Si ai facut multi bani?

| Anonymus223 explică (pentru CristiB93):

Multi... am facut ceva bani, dar daca te gandesti numai la bani nu bine, trebuie sa iti si placa si sa stii sa si lucrezi, iti trebuie si un portofoliu etc. Daca vrei sa te apuci intai studieaza vezi cu ce se mananca photoshop-ul, design-ul in general si dupa te poti apuca sa lucrezi.

| CristiB93 a răspuns (pentru Anonymus223):

Tu ai invatat singur sau ai fost ajutat?

| Anonymus223 explică (pentru CristiB93):

Singur, din tutoriale si multa munca

| CristiB93 a răspuns (pentru Anonymus223):

Ma ajuti si pe mine sa invat photoshop si sa gasesc sa lucrez undeva pe net?

| Anonymus223 explică (pentru CristiB93):

Eu nu am cu ce sa te ajut, iti recomand sa lucrezi daca iti place, il descarci de pe net si incepi cu chestile elementare, cauti pe youtoube tutoriale iar site-uri sunt la greu: graphicriver, freelancer, creativemarket etc. Cu atat te pot ajuta, Bafta!

| CristiB93 a răspuns (pentru Anonymus223):

Ok descarc photoshop de pe net apoi invat sa l folosesc.Ce nu am inteles e ce trebuie sa fac pe siteurile acelea ca sa lucrez acolo.Cum incep acolo?

| Anonymus223 explică (pentru CristiB93):

Intri pe freelancer.com iar acolo iti faci un cont si o sa ai de ales anumite proiecte, concursuri unde un angajator cere ceva gen un logo sau un poster iar tu ii faci astepti feedback, daca ii place te alege castigator si iti va transfera bani, simplu

| Iugas a răspuns:

Il poti folosi ca un card normal. Are un comision la retragere numerar destul e mare (3.5%-5%) Vezi in conditiile lor. E destul de ok in rest cardul.

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Consideri ca merita?

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Tinand cont ca singura modalitate ar mai fi paypal

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Dar chestia e ca eu am 16 ani, pot sa imi fac cardul?

| Iugas a răspuns (pentru Anonymus223):

Trebuie sa ai minim 18 ani, iti vor cere si o copie dupa un act...
https://payoneer.custhelp.com/......ayoneer%3F

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Ok.

| Iugas a răspuns (pentru Anonymus223):

Fa-ti un cont paypal si asociaza un card bancar la el pentru a-i ridica limitele.
Baga funda.

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Haha mersi mult de ajutor, iti bag si funda

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Ce card imi recomanzi?
Presupun ca trebuie sa am 18 ani sa fac unu laughing

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Ok mersi mult, paypal accepta orice card?

| Iugas a răspuns (pentru Anonymus223):

Da, trebuie doar sa poti verifica extrasul de cont, iti vor retrage 1.5 euro de pe card (din contul bancar) pe care ii vei regasi ulterior in contul paypal. pe extrasul de cont va fi un cod de 4 cifre ce trebuie introdus in sistem pentru confirmarea contului. e destul de simplu, urmeaza pasii din paypal. Atentie la adresa de mail pe care o folosesti, cu aia ramai.

| Anonymus223 explică (pentru Iugas):

Ty

| Iugas a răspuns (pentru Anonymus223):

Np. Sa-ti fie de folos.

| Iugas a răspuns (pentru Anonymus223):

Poti sa-ti faci cont bancar si daca esti minor. Stiu ca Alphabank are asa ceva, dar cred ca mai multe banci fac conturi min orilor. Intreaba la banca ta preferata.