| PringAloe a întrebat:

Salut, sa presupunem ca am investit intr-o moneda virtuala din care am scos profit 30.000 euro, aceasta suma trebuie declarata undeva sau nu trebuie sa declar nimic nimanui?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Te prind ca iti intra bani nejustificati in cont, simplu. Pe de alta parte, normal ar fi sa ia si sa proceseze singurei datele astea, ca tot au acces si la datele tale si ce profituri faci la platformele majore de afara. Eu de exemplu am un profit de peste 600 RON (pana in 600 nu se impoziteaza) anul asta, dar sincer nu am habar exact cit. Aveam vreo doua monede luate in Revolut prin 2019 si le-am vindut in 2021 cu profit de vreo 3-4-5X, insa erau cresteri de genul de la 20 la 60-70 RON. Am mai avut 10 mil Shiba luati cu vreo 70 USD si am vindut la 420 (nu arata cu dejtu' ca sunt prost, stiu - mai am vreo 11 milioane si ceva, de astia ma tin, nu e nici o graba sa le fac vint, chit ca sunt deja pe profit vreo 9-10X), insa am retras doar vreo 120 pe card si de ce a ramas am cumparat Doge... puii mei, sa stea ei sa faca conversii valutare si adunari-scaderi apoi sa imi zica cit am de platit. De ce mama naibii au salariile alea obscene?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie declarat si platit impozit.
declararea se face prin depunerea declaratiei unica la anaf la inceputul anului viitor in care declari castigurile de anul asta

| cristimihailov a răspuns:

Mi se pare ca trebuie sa declari si cat ai bagat, ca sa ti se deduca. Adica platesti pe profit

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristimihailov):

Exact, dar e o mare panarama chestia asta. Eu cand bag pierd si din conversia valutara. Mai ia si platforma de tranzactionare un comision la cumparare/vinzare/retragere. ANAF-ul are acces la aia, nu ma deranjeaza. Sa ia frumos datele de la aia si sa imi trimita exact impunerea, ca nu stau eu sa le fac treaba lor, nu?

| cristimihailov a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e mereu asa, poate ai avut si ai scos bani in timp ce investeai.
Practic tu ai niste bani, dar anaf nu stie cum sa interpreteze asta.
Daca ai avea niste bani in 5 crypto, ce face anaf atunci? face calculul si iti trage impozitul? Insa maine, acele crypto crapa. Iar tu vei face scandal ca nu au facut corect.

Asa ca in loc sa faca ei in locul lor, te lasa pe tine sa spui ce ai facut. Oricum nu scapi. Dar macar scapa ei de diverse mici probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristimihailov):

Anaf solicita si primeste detaliile cu toate tranzactiile mele de la Crypto.com, Binance, Crypterium, Revolut, Blockchain, apoi se apuca sa calculeze. Am invirtit bani prin cel putin o duzina de criptomonede. Crezi ca am stat sa imi tin contabilitatea? P.S. Daca eu am bani intr-o moneda, sa zicem ca am investit un 1 dolar si am ajuns sa am 500.000 (pare ridicol, dar nu e, daca luai Shiba INU in august 2020 de un dolar, aveai la virful de luna asta aproximativ 700.000), dar sa zicem ca astia 700.000 i-am convertit in 20 de alte monede, iar la sfirsitul anului am un portofoliu care valoreaza 2 milioane de dolari, plecind de la dolarul ala din august 2020, insa nu cheltui/retrag nimic de acolo, ce sens si baza legala ar avea sa ma impoziteze?
P.S. Uite inca una buna - am primit STX la un airdrop. Inceputul lui 2020, valoare de 10 USD. Acum, acei STX (1000 de bucati), valoreaza peste 2000 de dolari. Daca i-as retrage, ca ce ar trebui impozitati? Investitie sau cistig la loterie/cadou?

| cristimihailov a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din ce inteleg eu, baza de impozitare este:
Suma la data la care o retragi minus suma initiala bagata (convertita in lei daca erau alte crypto, la momentul investirii)minus de asemenea fee-urile.

Cu alte cuvinte profitul brut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristimihailov):

Da, exact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Declari cand scoti banii, declaratie la anaf. E foarte usor. Pui un extras de cont acolo si mai multe documente si ai totu la punct

| aea a răspuns:

Si cum te prind daca nu depui?

| suntserios a răspuns (pentru aea):

Ai niste bani in cont.
La conturile tale are acces anaful.
Nu e deloc complica sa te intrebe intr-o zi de unde ai banii aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aea):

Te prind ca iti intra bani nejustificati in cont, simplu. Pe de alta parte, normal ar fi sa ia si sa proceseze singurei datele astea, ca tot au acces si la datele tale si ce profituri faci la platformele majore de afara. Eu de exemplu am un profit de peste 600 RON (pana in 600 nu se impoziteaza) anul asta, dar sincer nu am habar exact cit. Aveam vreo doua monede luate in Revolut prin 2019 si le-am vindut in 2021 cu profit de vreo 3-4-5X, insa erau cresteri de genul de la 20 la 60-70 RON. Am mai avut 10 mil Shiba luati cu vreo 70 USD si am vindut la 420 (nu arata cu dejtu' ca sunt prost, stiu - mai am vreo 11 milioane si ceva, de astia ma tin, nu e nici o graba sa le fac vint, chit ca sunt deja pe profit vreo 9-10X), insa am retras doar vreo 120 pe card si de ce a ramas am cumparat Doge... puii mei, sa stea ei sa faca conversii valutare si adunari-scaderi apoi sa imi zica cit am de platit. De ce mama naibii au salariile alea obscene?