| BestHelper a întrebat:

Salut stie cineva care este suma maxima care poate fi transferata dintr-un cont din Romania intr-unul din RO sau din strainatate? Daca da spuneti-mi si mie cum.Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o limita de suma, doar ca sumele de peste 15.000 euro sau echivalentul in lei sau alte valute se raporteaza la Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor si trebuie sa ai motive intemeiate pentru transfer.
Transferul se face prin banci, din contul tau in contul persoanei fizice sau juridice romane sau straine.

| BestHelper explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca transferi 15.000 dintr-un cont in mai multe conturi trebuie sa mai dai explicatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BestHelper):

Pentru orice suma trebuie date explicatii privind motivul transferului doar ca se raporteaza numai sumele peste 15.000 euro sau echivalent.

| DanAmarandei a răspuns:

Pentru transferuri bancare (cont-cont) nu exista plafoane maxime intre filiale românești ale aceleași bănci, atâta doar ca peste 100000 de euro tranzacțiile depășesc 24 h. Pentru transferuri in alte state, depinde de politica statelor respective.

| Ioan_Hrisca_1955 a răspuns:

No limit