| anonim_4396 a întrebat:

Salut,stie cineva care este suma maxima cu care pot sa plec dintr-o tara fara sa fiu nevoit sa declar la vama si sa nu am probleme? De exemplu din Anglia.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca cu orice suma, doar ca sumele peste 10.000 euro sau echivalentul in alte valute trebuie declarate la iesirea din tara, in cazul tau la iesirea din Anglia.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa pleci cu cat vrei, ca banii se tin in banca, pe card. Cu cash se poate maxim $10.000
Oricum, la sume mai mari, esti intrebat de unde i-ai procurat.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns.Am rezolvat de mult asta happy

| lpavel a răspuns:

Stai calm ca nu te intreaba nimeni la vama cati bani ai! doar daca ai avea un sac de bani dar banuiesc ca atat nu ai big grin

| JackR a răspuns:

Legea zice pana la 10.000 de Euro sau echivalent, fara nici o problema. Peste aceasta suma, trebuie sa declari si sa justifici provenienta banilor, altfel, daca sunt depistati la un control, se confisca orice depaseste 10000.