| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Am 12 ani si as dori sa strang bani.Imi doresc foarte mult sa imi achizitionez un laptop nou.Am deja 80 de lei, stiu ca laptopul costa de la 13 mil in sus.Nu vreau idei gen sa vand haine, jucarii sau limonada, de asemenea nici sa faceti misto.Multumesc!

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Fa un targ cu ai tai sa iti dea macar alocatia tie in schimbul treburilor caznice, plimba cainele unui vecin, fa o vizita pe la neamuri...

| Bondarel99 a răspuns:

Ce zici sa le spui parintilor ca pur si simplu iti doresti foarte mult un laptop si ai nevoie de el, ca orice elev. Daca au bani iti vor cumpara. Sa te apuci sa strangi tu atatia bani la varsta asta e foarte mult.
Sau ai deja unul?

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Bondarel99):

Am unul dar...
Are processor Intel pentium N3710
Si placa video Intel Hd Graphics.

Si eu imu doresc un i3 si O placa video mai buna pentru ca asta nu duce nici gta 4 pe low

| LPCTSTR a răspuns:

Depinde de cat de mult reusesti sa strangi pe luna.
Cu atati mai multi bani stransi, cu atat mai mult te apropii de data achizitionarii.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru LPCTSTR):

Pe luna strang vreo 5-10 leisad

| Ionut58282856 a răspuns:

De la 14 ani poti muncii la chestii considerate usoare ca dificultate, de la 16 ani munci care sunt considerate usoare-medii ca dicultate iar de la 18 ani orinde daca esti acceptat. Poti si vinde anumite chestii care valoreaza ceva daca ti-l doresti, poti pastra banii care ii ai la scoala, poti muncii pentru cunostinte, cineva care are nevoie de tine sa ii cari ceva sau sa ii faci ceva, daca strqngi 5lei timp de o luna ai un milion jumate. Te inteleg si spune-le si la parinti ca vrei un laptop desi daca ai monitor in care merge sa bagi o unitate si nu il mai folosesc ai tai sau il folosesc doar 2ore pe zi sau ceva de genul poti cumpara o unitate, mouse si tastatura pentru ca o sa fie mai bun la calitate de pretul ala. Daca aveai 14 ani puteai sa faci c-am 10-15 lei pe zi din munca dar asa nu prea ai cum si succes

| Gabriel_Ianis_2000 explică:

Muncesc!

| Nicoletac99 a răspuns:

Poti sa incerci o metoda de a castiga bani online vizualizand reclame.
Acesta este siteul unde te poti inregistra: http://onomoney.bid/1414242075547/
Eu am scos deja 150 $,
Platesc 10 centi per reclama, in 4 ore ai 150 $ garantat.

| Taeha a răspuns:

Îmi pare rau sa îți distrug visul (știu cum e sa strangi bani pentre ceva), dar îți trebuiesc mulți bani sa îți iei unul și dacă locuiești la țară Îți poți ajuta vecinii! Cred ca e singurul mod de a face bani! Dacă locuiești la oraș șansele de a-ți cumpăra laptopul scad 20% (am 13 ani și nu rad de tine )