| InstinctPr3ciS a întrebat:

Am o intrebare :
Momentan am calculator, cu internet cu fir de la RDS, urmeaza sa imi achizitionez un LAPTOP... si vreau sa stiu cum fac sa am net si pe laptop... nu prea as vrea tot cu fir, deoarece eu vreau laptopul sa ma plimb cu el prin casa happy...
Cineva ma sfatuit sa achizitionez un ROUTER?
Daca achizitionez router... la ce imi va folosi acesta?
Imi va scadea din viteza internetului?
Este vreun dezavantaj?
Este vreun avantaj?
Aveti alte idei?

MULTUMESC!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa-ti cumperi un router, de pe acesta poti avea internet prin fir la pc si internet wireless pentru laptop.
Viteza va fi cam aceeasi ca la fir si ai avantajul ca poti folosi laptopul fara a fi nevoie sa stai langa router.

| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Trebuie sa cumperi un router wireless pe care il conectezi la reteaua de internet de la rds, il configurezi cu userul si parola si apoi catre pc tragi un cablu de retea, iar la laptop te conectezi prin wireless.
Asta mi se pare cea mai buna idee deoarece ai avantajul de a te primba oriunde in casa fara sa umbli cu cablul dupa tine. Dezavantaje nu vad, iar in legatura cu viteza ea incepe sa scada odata cu indepartarea de router (Daca te afli in jur de 10-20 metri departare de route nu o sa se simta nici o diferenta de viteza). Aaaa si inca ceva daca semnalul trece prin 2-3 pereti automat se diminieaza deoarece este filtrat de perete.

O alta varianta ar fi cea care ti-a spus-o si "valensteyn12", dar aici sunt multe dezavantaje: viteza mica deoarece transmisia dintre calc si adaptor se face pe usb, calc trebuie sa fie pornit ca sa poti avea acces pe laptop etc...

Uite si un model de router care este foarte eficient si in plus nu este foarte scump:
...--pDIR-615

Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iesi mai ieftin cumperi un stick wireless il conectezi la calculator instalezi driverul descarci connectify si dai net la laptop cu ajutorul calculatorului, dezavantajul e ca trebuie sa fie pornit pc-ul ca sa poti naviga pe laptop

| victorandrei a răspuns:

Pentru wireless ai nevoie de un router. Verifica daca are si standardul N (cele noi au majoritatea). Viteza internetului prin fir (rds - router - pc) va fi aceeasi 100 mb (daca ai abonamentul de 100 metro de la rds), downloadul ajunge in cel mai bun caz la 11.5 mb. Folosind wirelessul se vede diferenta doar la download (in functie de placa de retea wireless a laptopului, in functie de capacitatea routerului, etc)