| gurzungs2004 a întrebat:

Am 16 ani si sunt din Bucuresti si peste cateva zile voi avea un interviu la carrefour si as vrea niste sfaturi.Deocamdata am optat pentru part-time 4 ore si as vrea sa stiu exact salariul brut si net pe luna.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Salariul brut si net pe luna il vei afla doar dupa ce vei fi angajat.

Sfaturi pentru interviu:
- nu pomeni ca vrei sa muncesti pentru bani, ca nu da bine, nu pomeni de bani
- te vor intreba "Ce stii despre compania noastra - carrefour Romania?" - arata ca esti interesat de compania respectiva, cauta pe internet detalii despre carrefour Romania
- te vor intreba de ce vrei sa muncesti la ei, spune-le ca vrei sa-ti ocupi timpul cu ceva productiv, sa nu stai degeaba, sa capeti experienta
- te vor intreba cum de te-ai hotarat sa te apuci sa muncesti de la 16 ani - la fel le raspunzi ca vrei sa devii din ce in ce mai responsabil si independent financiar de parinti, ca vrei sa capeti experienta si sa nu pierzi timpul degeaba
- te vor intreba daca inveti bine la scoala - chiar daca nu inveti bine, spune-le ca te descurci si ca iti dai interesul sa intelegi s sa inveti la scoala, chiar si daca pe langa vei munci - ei nu vor sa afle ca din cauza ca muncesti, vei avea probeme la scoala, ei nu vor sa se simta vinovati
- te vor intreba poate despre ce-ti place sa faci in timpul liber- aici sa le spui despre pasiunile tale
- neaparat pune cateva intrebari mai pe la sfarsitul interviului- despre ce o sa faci si cere chiar cateva sfaturi pentru cum sa-ti incepi bine munca
- incearca sa fii relaxat si sa pari deschis la intrebari
- spune-le ca esti deschis sa inveti lucruri noi
- imbraca-te frumos
- nu intarzia, vino cu un sfert de ora inainte
- zambeste, dar nu prea mult
- arata ca ai bun simt, ca esti serios
- poarta masca, dezinfecteaza-te si cu curaj - vorbeste liber si deschis in limitele bunului simt

| gurzungs2004 explică (pentru laSoledad):

Mi-ai linistit sufletul pe azi, mersi tare mult! happy

| laSoledad a răspuns (pentru gurzungs2004):

Cu placere! Bafta! happy