| anonimulllll a întrebat:

am 18 ani lucrez de 5 luni intr-o fabrica, si ultimele salarii au fost destul de mari, cam 3000 de lei, si am niște cheltuieli anul asta, care oricât m-aș zbate nu am cum sa fac acești bani la timp, ideea e ca vreau sa scot bani din banca, si am sunat la o banca si mi-a spus ca nu mi se poate da un credit la vârsta asta, dacă ma duc sa vorbesc la banca sunt șanse sa mi se aprobe? Sau cum sa fac?!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pune deoparte bani fiecare luna, atat cat ai da lunar la banca.
In mai putin de jumatate (poate o treime) din durata creditului pe care ai lua de la banca, ti se va aduna toata suma!
Ai avantajul ca:
- nu esti dator ani de zile
- economisesti dobanzile si comisioanele (care sunt cat inca 1-2 ori cat suma ce ai imprumuta)
- nu risti sa fii executat silit daca nu platesti doua rate
- etc.

Dezavantajul bancii: pierde inca un "fraier", ca nu te poate jecmani.

| darrio2007 a răspuns:

Asta este la Banca Transilvania. Stiam ca trebuie sa ai lucrate o anumita perioada de cateva luni. Nu vad de ce te impiedica varsta, pentru ca esti major.

„Procedura e simpla, conditiile de acordare sunt minime si documentatia usor de completat.

Tu trebuie doar sa:

ai venituri care au caracter permanent (salarii, pensii, chirii, dividende, alte venituri recurente)
nu ai restante active sau debite neachitate la scadenta
te incadrezi din punct de vedere al scoring-ului BT
ai varsta de maxim 65 de ani la sfarsitul perioadei de creditare (mai putin daca ai venituri din pensii unde varsta este de maxim 70 de ani la sfarsitul perioadei de creditare)
Acte necesare:

act de identitate
acord ANAF (se primeste si se semneaza la sediul nostru)
Daca realizezi venituri care, conform legii, nu sunt raportate la ANAF, te invitam sa soliciti in unitatile Bancii Transilvania informatii referitoare la documentatia de venit necesara".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conditiile sunt aceleasi indiferent daca suni sau mergi direct la ei

| sierra1 a răspuns:

Poate te ajută părinții, frații, surorile, amicii. Dobânda ar fi mult mai mică, nu?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Banca nu iti da ca inca nbu ai cei 2 ani de vechime in munca, poti apela la provident dar o sa dai cam dublu inapoi.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Unde ai auzit de asta cu 2 ani vechime? Unele banci evita sa dea credite tinerilor pentru ca multi iau banii si pleaca din tara.

| gratargratar a răspuns:

Lucrezi de prea putin timp, de aceea nu ti se acorda credit. In plus, se presupune ca la 18 ani nu ai active cu care sa garantezi imprumutul. Te poti duce sa vorbesti personal cu ei, dar oricum ar fi o sa ai nevoie de girant (exp: parinte, ruda, prieten) care sa garanteze cu propriile active faptul ca o sa inapoiezi banii.

| Kogaion a răspuns:

Pai chiar asa de multi bani ai nevoie de nu a vrut banca sa-ti dea un credit cand ai salariu de 3.000 de lei? Bine, oricat te-ai zbate, este greu pentru ca ei pot crede ca tu iti vei da demisia dupa ce le ei banii s-a.m.d. Ai putea sa ceri imprumut de la cineva prin notar si strangi tu banii lunar pana se aduna suma pe care ai imprumutat-o.