| anonimulllll a întrebat:

am 18 ani si de 6 luni lucrez intr-o fabrica, si am stat la ore suplimentare foarte des, si mereu am luat peste 3000 de lei salariu, si ideea ii, ca au devenit ceva probleme, si am facut un credit la banca de 12000 de lei, pe 5 ani si platesc 259 lei pe luna, si as mai avea nevoie de 10000. Intrebarea e, mi s-ar aproba mai un credit? Va rog sa comentati doar cei care stiti, multumesc anticipat

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la banca de la care ai luat creditul si cere o extindere de credit.
Daca ti-ai platit ratele la termenele stabilite in contract, probabil iti vor aproba suplimentarea.

| anonimulllll explică (pentru Bula):

Pai am facut creditul acum o luna... sunt sanse mari sa imi aprobe din nou?

| Bula a răspuns (pentru anonimulllll):

Depinde cat de bine negociezi.
NU-ti trebuie credit NOU, ci extindere de credit.

| anonimulllll explică (pentru Bula):

Cu ce schimba asta, tot aia este.

| Bula a răspuns (pentru anonimulllll):

Nu.
Costul difera!

| anonimulllll explică (pentru Bula):

Nu cred, pentru ca indiferent cum as vorbi cu doamna aceea de la banca, nu e dupa ea, nu depinde de ea si de felul cum vorbesc.

| Bula a răspuns (pentru anonimulllll):

SI de ea depinde...

| anonimulllll explică (pentru Bula):

De ce, explica te rog

| Bula a răspuns (pentru anonimulllll):

Mergi si incearca.
Inscrie-te la o facultate de marketing + banci-finante, atunci vei intelege mai mult dedesubturile.
Pana atunci ori faci cum ti-am scris, ori faci de capul tau.
E alegerea ta!

| anonimulllll explică (pentru Bula):

Ahaa. da eu ma gandesc ca am avut salarii destul de mari, si imi v a accepta.

| anonimulllll explică (pentru Bula):

Plus ca, eu ma gandesc ca ei asteapta asta, ei prin asta castiga bani

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de banca si de nivelul de indatorare pe care il accepta. Posibil sa iti acorde, depinde si ce salariu brut ai in contract

| anonimulllll explică (pentru suntserios):

In ultimele luni am luat peste 3000 de lei, si la banca transilvania am creditul.

| suntserios a răspuns (pentru anonimulllll):

Tu spui ca ai luat 3000pe bonusuri si ore suplimentare... banca nu prea tine cont de asta ci de ce scrie in contractul de munca... oricun pana nu te duci la banca nu afli sigur

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să te rezumi la ce ai acum și să nu mai mărești creditul.

| 90210 a răspuns:

Parerea mea e sa nu mai scoti alti bani. Pentru ce-ai nevoie? Vrei sa cumperi o casa?