| TudorHH3000 a întrebat:

Salut TPU, am cumpărat acum un an și câteva luni un laptop de la altex iar am pierdut factura și certificatul de garanție dar pe site-ul manufacturorului am verificat produsul si încă am garanție. Pot să îl aduc in garanție la altex? Încă am cardul folosit pentru achiziție și data deoarece am deschis produsul in aceeasi zi în care l-am cumpărat.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, ai garantie de la vanzator minim doi ani, dar nu pe consumabile. Acumulatorul intra la consumabile.

Oricum poti face dovada ca l-ai cumparat de la ei, asta conteaza drept dovada garantiei. In rest vanzatorul trebuie sa stie numarul de serie al produsului vandut.

Atentie! Defectiunile de software nu intra la garantie si nici pagubele produse din neatentie (uz neglijent).

| TudorHH3000 explică (pentru doctorandus):

Păi cu software nu am probleme deoarece am făcut și vreo 400 de lei din reparații software dar nu mă știu la hardware, am reinstalat sistemul de operare doar în caz că aia era problema dar bu a fost. Pe ssd nu mai am nici o informație personală așadar dacă merge la reparat nu am probleme cu furat de conturi sau altele.

| mi25 a răspuns:

Da, poti sa mergi. Nu e sigur ca accepta, dar ai pe site.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul trecut când am cumpărat TV de la ei, mi-au zis ca in caz de pierd factura, merg și zic doar numele și numărul de telefon și vor scoate alta factura la imprimanta. Pentru achiziție presupun ca ți-au cerut numărul de telefon, nume, etc. Ești în baza de date.
În rest partea de garanție nu știu ce sa zic mai mult.