| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Salut TPU! Am și eu o curiozitate și vrea sa îmi încerc și eu norocul cu livrările acestea pe bicicleta. Însă sunt nedumerit ce firma sa aleg? Glovo, Food Panda, Bolt, Tazz, Take Away? Precizez ca sunt din Timișoara. Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea alege una care este langa casa ta, ca sa nu alergi in coltul opus Timisoarei.
A doilea criteriu de selectie, ar fi acela : cine face angajari acum, fiindca multe compani sunt deja pline.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu glovo mai intai, sau uber eats. Cred ca sunt cele mai ok

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru anonim_4396):

Uber Eats nu mai sunt in Romania cam de 1 an. Au plecat si majoritatea angajatilor lor au fost luati de Bolt Foods.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș merge pe food panda. Ei îți oferă contract de muncă real și ești plătit la oră indiferent dacă ai sau nu comenzi. Apoi pentru fiecare comandă finalizată primești câte 5 lei, asta pe lângă 10 lei/oră. Stai 5 ore, ai 50 lei+ câte comenzi finalizezi. La glovo ești plătit în funcție de câte comenzi ai și este mai mult o țigănie pentru că la ei trebuie să te programezi în avans înainte cu o săptămână în aplicația de livrator, într-un calendar care se deblochează în funcție de rating-ul tău în aplicație. Pentru a mă face înțeles, pentru curierul veteran calendarul se va debloca mai repede și își va rezerva în avans orele solicitate în care există comenzi, când pentru noul-venit acest calendar din aplicație se deblochează mai greu și vei putea ocupa doar orele în care nu există comenzi și așa nu vei face nici bani. Pe lângă toate acestea, tu nu vei lucra direct cu glovo. Tu vei lucra cu firme partenere glovo care, pentru fiecare contract încheiat, îți va percepe și comision în funcție de orele pe care le alegi în contract. Pentru un contract de 2h comisionul va fi mai mic, când pentru un contract de 12 ore comisionul va fi mai mare. Plus că în primele săptămâni vei fi nevoit să plătești și ghiozdanul, o suma care îți va fi reținută din câștig. Dar cică primești suma înapoi dacă atunci când pleci aduci ghiozdanul în aceeași stare. Pe lângă asta, vei mai plătii și "alte taxe de administrare" pentru că unele firme cu care ai încheiat contract îți vor percepe și taxa pentru plată contribuții către stat. 50 lei cică costă. Din opinia mea glovo este o mare frecție la picior de lemn și mai mult muncești pentru ei.

Când la foodpanda ai contract de munca real, comision 0, esti plătit la oră indiferent dacă ai sau nu comenzi și îți asigura echipament pentru vreme urâtă. Însă posibil să te supună la un mic test, să vadă dacă ai capacități de livrator pe bicicletă. Abia apoi vei semna contractul cu ei.

Pentru restul firmelor nu comentez pentru că nu știu.

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos pentru îndrumare!

| badpanda a răspuns:

Vrei sa comanzi sau sa muncesti?
Iti poti incerca norocul doar in primul caz.

| rapandula a răspuns:

Glovo si Food Panda sunt foarte cunoscute, iar fiind cunoscute este mai mult decat posibil ca foarte multi oameni sa apeleze mai mult la ele. Iar unde clienti sunt mai multi atunci si firma respectiva castiga mai mult si isi permite sa plateasca salarii mai mari + sa ofere un confort mai mare. Asta la prima vedere, poti incerca sa aflii programele de lucru si salariile pentru fiecare post din firmele descrise de tine si cum iti este mai usor pentru tine. Daca ai mici inconveniente in oferta lor, poti sa depui un cv si sa negociezi cu angajatorul. Toti fac asta cand vine vorba de salariu, spre exemplu, poti negocia si pentru alte aspecte. Pana la urma trebuie sa te asiguri ca semnezi un contract, si ce anume impune acel contract, pentru a fi sigur ca nu pici intr-o capcana. Dupa pe baza contractului ii poti da in judecata sau ii poti obliga sa-ti ofere banii pe serviciul prestat in caz ca incearca sa te tepuiasca. Am auzit cazuri de genul cand firme mici nu mai plateau clientii pana erau sesizate organele care se ocupa cu asta fiind obligate pe baza contractului sa iti dea banii iar ele primeau ditamai amenda sau erau inchise fiind descoperite si alte ilegalitati.

| Eisenheim a răspuns:

In primul rand uită-te la reclame,livram gratis, în al doilea rând gândește-te bine daca reziști fizic pe bicicleta, o să pedalezi până îți moare panda, uneori e cald, frig, plouă, în al treilea rând și piesele de bicicleta sânt tot pe bani happy

| AlinTanase a răspuns:

Am auzit că glovo e ok

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Le poti incerca pe toate pentru a vedea care ti se pare mai avantajoasa