| FireBlazer08 a întrebat:

Vreau sa fac un credit la BRD pentru a cumpara o masina, dar cand am fost acolo mi-a spus ca nu o pot face, deoarece sunt rau-platnic fiind in baza de date kruk (poveste complicata, ideea e ca nu a fost vina mea). Din acest motiv, banca nu vrea sa imi acorde credit-ul. Intrebarea mea este: Daca maine achit complet la kruk, imi va acorda banca creditul? Daca da, in aproximativ cat timp? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Vorbeste cu KRUK si pune-le exact intrebarile puse aici.
http://ro.kruk.eu/daca-aveti-o-datorie/ghid/
Au telefoane: Linia Clientului
(+40 31) 413 2020
http://ro.kruk.eu/contactati-ne-daca-aveti-datorie/

Ideea e ca banca figurezi cu o datorie nu-i pasa ca nu e vina ta.
Daca ai o datorie neplatita (restanta), este si mai rau cand ceri un credit.

Intreaba la KRUK exact ce te sfatuiesc sa faci pentru ca sa poti primi credit de la banci.
Intreaba pe KR

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In baza de date rau platnic stai 7 ani. O banca te-a declarat si nu Kruk. Ei sunt recuperatorii. Daca platesti banca poate sa te scoata din birou. Ia legatura cu banca.

| johnnny123 a răspuns:

Asta depinde de politica BRD si de cat de repede esti sters din baza de date a rau platnicilor (daca poti sa fii sters, pentru ca o mentiune a incidentului tot ramane, chiar daca ti-ai achitat datoria).

Dar asa, de curiozitate: daca stii ca ai o datorie de achitat si detii banii ca sa o achiti, de ce nu o achiti?