| Tinna_Cristina_1989 a întrebat:

Daca o banca trebuie sa acorde un credit unui client,solicita ceva scris cum ca nu e restantier in vreo baza de date? cum se numeste acea informatie, si cum arata o baze de date de genul asta cu restantieri? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista Biroul de credit unde aproape toate bancile raporteaza clientii persoane fizice cu restante.
De asemenea exista si Centrala riscurilor bancare, aici se raporteaza toti clientii, persoane fizice si juridice, care iau credite.
Fiecare client este verificat la acestea doua, atunci cand solicita un nou credit.