| GabeluBitza12 a întrebat:

Am vechime la pensie de 14 ani si 3 luni....si de 59 de ani(sunt femeie) happy
Cu ce pensie as putea sa ies la aceasta vechime?
Dau funda la cel care explica cel mai binewinking

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* Pentru perioadele lucrate in grupa a a II-a de munca
, actuala lege a pensiilor publice recunoaste si acorda o perioada suplimentara de vechime ( un fel de "spor" de grupa) adica un numar de ani care se adauga stagiului de cotizare efectiv realizat, respecativ cate trei luni pentru fiecare an lucrat in grupa a 2-a de munca.
Aceasta vechime suplimentara calculata in functie de anii lucrati in grupa a 2-a se poate valorifica pentru orice tip de pensie (de limita de varsta, invaliditate, anticipata ). Perioada lucrata in gr. a 2-a de munca trebuie dovedita cu o adeverinta intr-un anumit format si eliberata de catre unitatea la care ai prestat.

*Un alt beneficiu pe care ti-l aduce grupa de munca este, conform L.263/2010,majorarea cu 25% a punctajelor lunare aferente perioadei de activitate incadrate in grupa a2-a de munca ( sau in" conditii deosebite de munca")

* Cele 9 luni de somaj se considera vechime in munca si, in plus, se iau in calculul punctajului lunar.

*Daca ai 6 ani lucrati in grupa a 2-a de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 1 an --- deci poti iesi la pensie de limita de varsta mai devreme decat varsta standard mentionata in anexa 5( mentionata de userul Ioandelasal). Calculeaza : http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php

* Cuantumul pensiei pe care o vei avea este in functie de salariul brut pe care l-ai avut si de salariu mediu brut pe economie din luna si anul luat in calcul. Daca ai carnetul de munca( unde sunt inscrise salariile), poti sa-ti calculezi aproximativ cuantmul pensiei folosind calculatorul de pe acest site : http://www.lapensie.com/logare.php

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te in Anexa 5 femei la Legea nr.263/2010 si, in functie de luna si anul nasterii, vei vedea varsta la care poti iesi la pensie si stagiul minim de cotizare pe care trebuie sa-l ai. Poti iesi la pensie numai pentru limita de varsta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti iesi la pensie, nu ai stagiul minim de cotizare de 15 ani. In aceste conditii nu vei primi deloc pensie.

| GabeluBitza12 explică:

Am lucrat 14 ani si 6 luni+somajul de 9 luni....Acum m-as incadra? plzzz dau funda...si ce pensie as putea primi?winking happy

| GabeluBitza12 explică:

Din aceasta vechime de 14 ani si 6 luni am lucrat 6 ani si 9 luni in grupa a doua de munca.Somajul se adauga in vechimea de munca?
Grupa a doua se mai ia in calcul la vechime?

| alessia5158 a răspuns (pentru GabeluBitza12):

* Pentru perioadele lucrate in grupa a a II-a de munca
, actuala lege a pensiilor publice recunoaste si acorda o perioada suplimentara de vechime ( un fel de "spor" de grupa) adica un numar de ani care se adauga stagiului de cotizare efectiv realizat, respecativ cate trei luni pentru fiecare an lucrat in grupa a 2-a de munca.
Aceasta vechime suplimentara calculata in functie de anii lucrati in grupa a 2-a se poate valorifica pentru orice tip de pensie (de limita de varsta, invaliditate, anticipata ). Perioada lucrata in gr. a 2-a de munca trebuie dovedita cu o adeverinta intr-un anumit format si eliberata de catre unitatea la care ai prestat.

*Un alt beneficiu pe care ti-l aduce grupa de munca este, conform L.263/2010,majorarea cu 25% a punctajelor lunare aferente perioadei de activitate incadrate in grupa a2-a de munca ( sau in" conditii deosebite de munca")

* Cele 9 luni de somaj se considera vechime in munca si, in plus, se iau in calculul punctajului lunar.

*Daca ai 6 ani lucrati in grupa a 2-a de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 1 an --- deci poti iesi la pensie de limita de varsta mai devreme decat varsta standard mentionata in anexa 5( mentionata de userul Ioandelasal). Calculeaza : http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php

* Cuantumul pensiei pe care o vei avea este in functie de salariul brut pe care l-ai avut si de salariu mediu brut pe economie din luna si anul luat in calcul. Daca ai carnetul de munca( unde sunt inscrise salariile), poti sa-ti calculezi aproximativ cuantmul pensiei folosind calculatorul de pe acest site : http://www.lapensie.com/logare.php